גינות מעוצבות

גינות מעוצבות – כל מה שצריך לדעת

הגינה היא חלק בלתי נפרד מהבית אך השאלה איך אפשר ליצור גינות מעוצבות לא יכולה לקבל תשובה אחת בלבד. לכל אזור בארץ, בכל כיוון שמש ואקלים, יתאימו צמחים שונים וכמובן כל משפחה היא בעלת טעם שונה ולכן אי אפשר להגיד שיש דרך אחת לעצב את הגינה אך אפשר להגיד כי ישנו תהליך אשר פעם אחר פעם יכול להוביל לתוצאה מרשימה.

גינות מעוצבות - חברת שדות גינון
מאמר - גינות מעוצבות - שדות גינון

תכנון גינות מעוצבות

רגע לפני שאפשר יהיה להתחיל לבחור בצמחים, להחליט על העצים, השיחים או הפרחים המתאימים, יש לשאול מה בני הבית רוצים להשיג. ישנן משפחות אשר אוהבות מאד לטפח את הגינה, שרוצות להשקיע זמן בחוץ, בניקיון, סידור וקטיף של פירות וירקות. יש כאלה שיעדיפו גינה שתדרוש מינימום תחזוקה ולהזמין גנן מדי מספר חודשים ורק ליהנות מהיופי של הצמחים.

לכן, השלב הראשון הוא הגדרה של המטרות והבנה מה אפשר לעשות בגינה. למעשה מדובר באיסוף מידע כשחשוב להבין מה בני הבית, מה המשפחה שמתגוררת במקום, רוצה להשיג מהגינה לצד ההבנה מהן האפשרויות מבחינה פיזית במקום. ישנו הבדל בין גינה באזור הררי לגינה במישור, בין גינה שהשמש מאירה עליה שעות רבות לעומת גינה מוצלת. יש לקחת את כל הנתונים ובהתאם לתכנן כיצד תיראה הגינה.

לא רק צמחייה – האלמנטים שיכולים להיות בגינות מעוצבות

מרכיב אחד שיש לחשוב עליו הוא הצמחים שיהיו בגינה. כמובן, זאת בהתחשב בסביבה, בני הבית ואפילו רגישויות שיכולות להיות לצמחים השונים, אך אלו לא המרכיבים היחידים שנמצאים בגינה. בנוסף לכך יש לחשוב על שבילי הגישה במרחב, לתכנן את ריהוט הגינה, את התאורה, מערכת ההשקיה ואפילו מסלעות. ישנם כל כך הרבה פריטים שיכולים להשתלב בגינה כשחלקם נכנסים בגדר ״חובה״ וחלק אופציונליים.

מרכיבי חובה בגינה

מרכיבים שניתן להוסיף ומכניסים עניין נוסף

צמחים כולל עצים, פרחים ושיחים

מסלעות, סלעים מיוחדים

אמצעי השקיה נוח לשימוש

ספסלים ואזורי ישיבה בגינה עצמה

תאורת גינה ובמיוחד בגינות גדולות

פסלים מאבן או חומרים אחרים

שבילי גישה לאזורים שונים

בריכת דגים או מפל

רהיטי גינה באזור קרוב לבית

עמדות בישול ושטיפה

עבודת עיצוב הגינה

לאחר התכנון הראשוני והבנה של הבקשות והמגבלות השונות זה הזמן להתחיל את העבודה. בסיום שלב התכנון אמור להיות שרטוט של המרחב החיצוני ותכנון מדויק של מה שיהיה בכל אזור בגינה. זה הזמן בו נבחרים הצמחים השונים, ברור אילו אלמנטים יש להביא ואילו כלים ייכנסו לגינה. מעצב גינות ידע להסביר על השלבים השונים וליצור גינה במסגרת התקציב שנבחר.

עבודת העיצוב מתחילה מהכנת השטח וזאת בהתאם למצב הראשוני שלו. אם צריך יש להביא אדמה גננית, סלעים, אבני מדרך ונוספים. בתחילה יוצרים את המרחב הכללי ומכינים את התשתיות כולל המים והחשמל. לאחר מכן מתחילים להציב את האלמנטים השונים וכמובן לשתול את הצמחים השונים שנבחרו. בסיום, ישנה גינה שכיף להתגאות בה ולצאת אליה.

גינות מעוצבות מעלות את ערך הבית

ישנן סיבות רבות להשקיע בתהליך של עיצוב גינות כשהראשונה היא כמובן הנאה מהבית עצמו. כולנו רוצים לגור בסביבה נעימה לעין, להסתובב בחוץ כשהכול יפיפה מסביבנו, להריח את הצמחים הפורחים ואפילו ליהנות מהטעמים שיכולים לגדול על העצים. כל אלה הן כמובן סיבות מעולות להשקיע בגינה מעוצבת אך ישנה סיבה נוספת והיא העלאת ערך הבית.

לאלו שלא בטוחים אם זהו הבית בו הם יגורו תמיד ואפילו לאלה שמתכננים מכירה בעוד שנה או שנתיים, חשוב לדעת כי גינות יוקרה מעלות את השווי של הנכס. הבית הוא לא רק מה שנמצא בין ארבעת הקירות אלא כל השטח שלו והגינה יכולה להשפיע רבות על ההחלטה של הקונים העתידיים לבצע את הרכישה ועל הסכום שהם יסכימו לשלם עבור הנכס.

גינות מעוצבות - מטעם שדות גינון
מאמר מקצועי - גינות מעוצבות - שדות גינון

חשיבותו של מעצב גינות

המעצב הוא בעל מקצוע אשר מבין באדריכלות נוף, שלמד את התחום, מכיר את הצמחים השונים שיש לנו כאן בארץ, המגבלות והאפשרויות. הוא ילווה את הפרויקט לכל אורך הדרך, משלב האפיון, תכנון הגינה ועד לשתילת הצמחים.

על המעצב להבין מהן האפשרויות שיש לשטח, מהן המגבלות שלו, לבחור את הצמחים בהתאם לאקלים וכמובן להתחשב בבקשות ובתקציב שייקבעו מראש. התוצאה הצפויה להיות היא גינה שאפשר ליהנות ממנה שנים קדימה.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
גינות מעוצבות - שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן