טיפים לתחזוקת גינה

כאנשים שאוהבים גינות ומתעסקים בהן באופן יום יומי אנו מבינים כי אחת מהאתגרים שיש לאנשים רבים היא תחזוקת הגינה, זו גם הסיבה שהחלטנו להקדיש בעבורכם מאמר שלכם שיעסוק בטיפים לתחזוקת גינה נוחה ולא תובענית.

טיפים לתחזוקת גינה - חברת שדות גינון
טיפים לתחזוקת גינה - חברה של שדות גינון

הבסיס לתחזוקת גינות נוחה טמון בתכנון

אלו מכם שעוקבים אחר מאמרים קודמים שלנו בוודאי שמו לב שאנחנו חסידים גדולים של תכנון מקדים. גם כאשר אנו מגיעים לדבר על התחזוקה של הגינה הפרטית או המשותפת, הדבר הראשון שחשוב לנו לדבר עליו הוא התכנון. בשלב התכנון מומלץ לתת דגש על הנושאים הבאים:

  • מיקום תשתיות – מערכת ההשקיה, חשמל, פינת ישיבה, הצללות, חלוקת חלקי הגינה לסוגי צמחים.
  • התחשבות בגודל – הכניסו לשיקול את גודל הגינה, את הצורה הייחודית שלה אשר לה תצטרכו להתאים את התכנון ומעל הכול בדקו מראש את מיקום הגינה ביחס לשמש כיוון שזה יסייע לכם בחיסכון על מים להשקיית הגינה.
  • צרכים – מה הצרכים שלכם מהגינה, מה תרצו לגדל בה ובעבור מה (נוי או מאכל), האם מיקום הגינה דורש צרכים מיוחדים כמו למשל פתרון השקייה או התאמה לאקלים הישראלי.

טיפים לתחזוקת גינה – כל מה שצריך לדעת

כלים

כל מעצב גינות יגיד לכם שהסוד טמון במציאת הכלים הנכונים לעבודה. אם אתם מוטרדים מעניין הרעש של הכלים הכבדים יותר אנו ממליצים על רכישה של כלים נטענים אשר לא דורשים תחזוקה רבה, באופן כללי בעיצוב גינה בבית פרטי לא בהכרח נצטרך כלים "מקצועיים" ונוכל להסתפק בכלים הבסיסיים כמו – מעדר, את חפירה, מספריים לגיזום, כפפות עבודה ודלי לאיסוף השאריות.

אנחנו בשדות פיתוח גינות ממליצים לכם לבחור בכלים קטנים ונוחים ולבצע את עבודות התחזוקה של הגינה ולבצע את עבודות התחזוקה לעיתים תכופות ולפרקי זמן קצובים וקצרים, צורת העבודה הזו (לעומת השיטה שדוגלת בכלים כבדים ויום גיזום מרוכז אחת לחודש) הזו מסייעת לגינה להישאר רעננה ויפה לאורך זמן.

בחירת הצמחים וטיפולים שוטפים

התייחסנו קודם בקצרה לבחירת הצמחים בהתאם לאקלים הישראלי, אבל רצינו להציע עוד דגש והוא בחירה בצמחים נוחים לתחזוקה. למשל עצי הדר לא דורשים תחזוקה רבה אך לעומתם עצי השיפלרה דורשים תחזוקה רבה כיוון שהם נוטים להידבק במחלות כמו כינמת.

ישנם סוגי עצים אשר לפעמים עלולים שורשיהם להעמיק יתר על המידה ועשויים לדרוש עבודות תחזוקה של הריצוף שייהרס (פיקוס הוא דוגמה מובהקת לעץ ששורשיו חודרים מרצפות).

בנוגע לתחזוקת הצמחים באופן שוטף אנו ממליצים לשים דגש על הגיזום, גיזום במקום הלא נכון או בתקופה לא מתאימה יכול לפגוע בחיי העץ. חשוב מאוד להכיר את זמני הגיזום של הגידולים שתבחרו לגדל בגינה. ישנה צמחייה אשר דורשת למשל גיזום מיד לאחר הפריחה הראשונית כדי לעודד פריחה נוספת ויש כאלו שגיזום לא נכון ובזמן הלא נכון יהרוג את העץ.

בהקשר של השקיית הצמחים, אנו ממליצים מאוד להשקות את הצמחים בשעות הבוקר המוקדמות כי ככה הם יכולים לספק לעצמם את הלחות הנדרשת לאורך כל שעות היממה, אם פספסתם אז השקו את הצמחים אחר הצהריים כשהשמש כבר לא חזקה. בנוסף לכך כיום תוכלו למצוא מספר של אפליקציות אשר יסייעו לכם לאבחן מחלות של צמחים באמצעות צילום פשוט ואף יציעו לכם דרכי טיפול במחלה.

עלים שנושרים על האדמה, רצוי להשאירם שם, הפעולה הזו תסייע לדישון האדמה ולהפיכתה למורכבת ואיכותית יותר בעבור הצמחים. רק אם העלים נופלים על עלים אחרים או צמחייה אחרת יש להרים את העלים.

טיפים לתחזוקת גינה - חברת שדות
טיפים לתחזוקת גינה - חברה של שדות

כל כמה זמן צריך לטפל בגינה

הגננים החובבים בבריטניה משקיעים לפחות שעה מהיום שלהם על מלאכת הגינון, בתרבות הבריטית מדובר על תחביב נפוץ למדי. למעשה זה אומר לנו שכמות הזמן שתקדישו תלויה בכמה שאתם חפצים להשקיע. בחודשי הקיץ מובן שמומלץ להגביר את התדירות ולטפל בגינה הפרטית יותר פעמים לעומת חודשי החורף.

בחודשי הקיץ כמובן שמומלץ להגביר את התדירות ולטפל בגינה הפרטית לפחות פעם בשבוע, לעומת חודשי החורף שבהם אפשר להסתפק גם בטיפול חודשי.

אלו מכם אשר נדרשים לעיצוב גינות גדולות למידע מפורט על עיצוב גינות לחץ כאן

ותחזוקתם נמליץ לבצע טיפולים שוטפים בתדירות תכופה יותר שכן משטחי דשא רחבים דורשים יותר תשומת לב, אם את הגינה שלכם עיצב ובנה גנן מקצועי בקשו ממנו שיגיע לטפל בה בחודשיים הראשונים למען התאקלמות מיטבית של הצמחייה באדמה .

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
טיפים לתחזוקת גינה מטעם שדות - עיצוב והקמת גינות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

דילוג לתוכן