תכנון גינות פרטיות: הדברים החשובים באמת

כשהגינה היא חלק בלתי נפרד מהבית, אנחנו יכולים בעזרת עיצוב גינות מקצועי ותכנון מוקדם ונכון של הגינה הפרטית להפוך אותה למקום קסום, מקום אירוח מושלם. אין זה משנה מה גודל הגינה ומה גובה התקציב, אנחנו יכולים להוציא ממרחב הגן את המקסימום – הקמת גינה שמתחילה בתכנון נכון – זה המפתח להצלחת המשימה.

במיוחד עבורכם ריכזנו את הדברים החשובים שבאמת תרצו להביא בחשבון כבר בשלב הראשוני של התכנון ועד שתוכלו לצאת החוצה ולהתגאות בגינה שלכם.

תכנון גינה פרטית שמתחשב בחלומות שלכם

תכנון גינות פרטיות מתחיל בהבנה מה אתם רוצים. לאחר שתגדירו את הרצונות שלכם תופתעו לגלות כי ישנם שלל פתרונות יצירתיים בתקציבים משתנים. כמו כן, אפשר לנצל כל גודל גינה באופן מיטבי בעזרת תכנון נכון. זה בדיוק הזמן להתרשם מסגנונות שונים מרחבי העולם:

  • הסגנון הארצישראלי – מתאפיין בצמחים אשר גדלים כאן אצלנו באופן מיטבי כמו התאנה, הרימון, שיחי הרדוף והדס ויצירת מרחב לגידול צמחי תבלין. בסגנון זה תמצאו צמחים עונתיים ורב עונתיים כך שתיהנו מהגינה בכל חודשי השנה.
  • השראה אירופאית – סגנון זה משתנה בין המדינות. למשל, צרפת מאופיינת בגינות בקווים סימטריים ולעומתה הגינה האיטלקית מאופיינת בסגנון כפרי עם צמחים מטפסים, שיחי תבלין ואדניות. הגינות ההולנדיות נחשבות לקטנות וניצול המרחב שלהן מירבי.
  • השראה מהמזרח הרחוק – הגינות במזרח הרחוק מביאות לידי ביטוי את תפיסת החיים במקום. הגינות היפניות מתאפיינת בפשטות והרמוניה המתבטאים באלמנטים של מים, במבוק וחלוקי נחל. הגינות הסיניות מחקות את הנוף הטבעי וגם בהן יהיה אלמנט של מים וכן שבילים מפותלים.
תכנון גינה פרטית עם שביל הליכה לצידי הבית ומתחם פתוח לנוף

תכנון גינות פרטיות – השלבים

תכנון נכון של מרחב הגינה הפרטית שלכם

אחד הדברים שחשוב להביא בחשבון הוא המרחב הקיים. יש להתייחס אל המרחב כהזדמנות ואין זה משנה מה הגודל שלו. ישנם מספר דברים שיש להתייחס אליהם בתכנון. בין היתר יש לבחור את הצמחייה הנכונה לאזורים מוצלים לעומת מרובי שמש. להתייחס בצורה נכונה לשיפועים, אם ישנם בגינה ולראות מהן נקודות החוזקה של המקום.

תכנון גינות פרטיות מקצועי מחייב להתייחס למקום הקיים. לפעמים ישנם עצים שכבר גדלו ויש לשמור עליהם (גם כי הם מחמיאים לגינה וגם כי עצים בוגרים בישראל מוגנים). אם ישנם שיפועים יש לשקול יצירת טרסה לפני הבחירה לשטח את כל המרחב וכמובן שעל הקירות או הגדרות החיצוניים אפשר לשים צמחים מטפסים.

שרטוט תכנית מקצועית לגינה

הדרך הטובה ביותר להבין כיצד תיראה הגינה בסיום תהליך ההכנה הוא שרטוט ועיצוב במחשב או על נייר. תהליך נכון של תכנון גינה פרטית צריך להביא בחשבון את המיקום של העצים, השיחים, ערוגת צמחי התבלין וכמובן גם של פינות הישיבה.

אנשי מקצוע המכירים היטב את תהליך תכנון הגינה יודעים בשלבים המקדימים כיצד היא תיראה. בהתאם לשרטוט ולתכנון אפשר לקבוע אילו צמחים לשתול, כמה צמחים צריך להביא, היכן הם יונחו ולעבוד בהמשך ביעילות. תכנון מוקדם מבטיח עמידה במסגרת התקציב, בחירה חכמה יותר של הצמחים ושביעות רצון גדולה.

תכנון תשתיות לגינה הפרטית

חלק בלתי נפרד מתכנון והקמת הגינה נוגע לתשתיות. ברוב הבתים הנבנים ישנו לפחות ברז חוץ אחד אליו אפשר להתחבר ועם זאת, יש לדאוג שצנרת ההשקיה תגיע לכל אזורי הגינה ולכל הצמחים. בנוסף לכך יש להחליט האם יש צורך בתשתית חשמל והיכן.

אלמנטים של תאורה יכולים להוסיף רבות לגינה. היום ישנם פתרונות נפלאים של תאורה סולארית אך יתכן שיהיה צורך או רצון בתאורה המבוססת על חשמל. בנוסף לכך, אם אתם מתכננים מפלים בגינה יתכן שיהיה לכם צורך ביצירת נקודת חשמל במקום. זהו שלב שיש להביא בחשבון עוד לפני הבאת האדמה, הצמחים ושאר הפריטים שיהיו בגינה.

תכנון גינות פרטיות עם מסלעה, מסלולי הליכה והצמחייה הנכונה

גינה פרטית עם אדמה איכותית

על מנת לתת לצמחים את התנאים האופטימליים חשוב לבחור באדמה גננית איכותית. אדמה טובה תיתן לצמחים את התשתית המתאימה ביותר לגדילה והיא צריכה להיות רק במקומות בהם מתוכננים להיות צמחים. לפני הבאת האדמה חשוב מאד להכין כתב כמויות כדי לקנות רק מה שנדרש בלי הוצאות מיותרות.

בכתב הכמויות יש לציין לא רק את כמות האדמה הגננית הנדרשת אלא גם את כמות הצמחים, סוג הצמחים, כמות אבני המדרך, החול (אם נדרש) וכל מה שיהיה בשלב מאוחר יותר בגינה. אין צורך בעודפים וחברה מקצועית שמתכננת את הגינה תוכל לדעת כמה חומר וכמה פריטים נדרשים כדי להגיע למראה האידאלי.

בחירת צמחים מותאמים לאקלים וחסכוניים במים

המדינה שלנו ידוע כמדינה עם משאבי מים מוגבלים. הבחירות בגינה צריכות להתאים לאקלים הישראלי והצמחים צריכים להיות חסכוניים במים ככל שהדבר אפשרי. הצמחים חייבים גם להתאים לאזור כשיש כאלו שרגישים לקור ואחרים דווקא מתמודדים איתו היטב.

בבחירת הצמחים יש להתייחס למכלול ולפרט. כלומר, לנראות הכוללת של כל החצר ובו זמנית לכל נקודה ונקודה כשהמטרה היא להצליח להגשים את החלום באופן מידי וגם בטווח הארוך. יש לבחור בצמחים שמתאימים לארץ ולסגנון העיצוב שתרצו להשיג.

מוזמנים  להמשך צפייה בגלריית התמונות שלנו.

תכנון מקדים של גינה פרטית ביקיר - שדות עיצוב גינות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן