עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי

כשאנחנו עוצמים עיניים ומדמיינים את גינת חלומותינו כל אחד מאיתנו רואה גינה אחרת, יש כאלו שיראו גינת תבלין ויש כאלו שיראו גינה יוקרתית עם בריכת שחייה. מה שבטוח זה שכמעט אף אחד לא ידמיין צמחי בר בגינה שלו וחבל. במאמר הזה ננסה להראות לכם שכאשר מעצבים גינה משולבת שיש בה צמחי בר וצמחי נוי היא לא רק יפה ומרשימה, אלא גם בעלת אלמנטים אקולוגיים וחסכוניים בעבורכם.

עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי - חברה של שדות
עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי - חברה שדות גינון

גינה מעוצבת עם צמחי בר וצמחי נוי – מה זה ולמה זה טוב?

צמחי הבר הם למעשה האוכלוסייה המקומית של הארץ, הצמחים המיוחדים שגדלים ללא צורך במגע ידי אדם הם למעשה הטבעיים והמתאימים ביותר לאקלים הייחודי השורר בישראל. לרוע מזלם של צמחי הבר, צמחי הנוי נתפסים כיפים ומרשימים יותר ולכן אנו רואים פגיעה בכמות פרחי הבר גם במרחב הציבורי וגם במרחב הפרטי.

הסיבות למידור של צמחי הבר מתכנון הגינות המסורתי הייתה הרצון לייצר גינות לא אורגניות לסביבה, למשל גינות יפניות או בריטיות שהן בעלות מאפיינים ייחודיים המותאמים לארצות המוצא של הגינות הללו. בשנים האחרונות אנחנו רואים כי יותר ויותר מעצבי גינות מבינים את החשיבות שבתכנון גינות משולבות ואת היתרונות הרבים שיש לצמחי הבר המשולבים עם צמחי נוי.

עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי - שדות

היתרונות בעיצוב גינה עם צמחי בר

גיוון בעיצוב הגינה

בהקמה ותכנון של גינות אקולוגיות יש חשיבות גדולה מאוד ליצירת מגוון ביולוגי רחב של צמחים ממשפחות שונות כדי להעשיר את הגינה ולייצר מערכת אקולוגית הרמונית שתשגשג בזכות השילובים הללו. שימוש בצמחי בר מסייע לנו להכניס גיוון ייחודי שכם הוא גם מותאם לאזורנו וגם צמחי הבר נוטים למשוך אליהם את המזיקים ובכך הם מסייעים לשמור על צמחי הנוי.
זכרו כי מערכת אקולוגית מגוונת ובריאה תצליח לשרוד לאורך זמן.

חוזק ועמידות

כמו שאמרנו כבר קודם, צמחי הבר הם הדיירים האמתיים של האדמה עליה אנו חיים. לכן זה לא מפתיע כי הם המותאמים ביותר לאקלים ולאדמה הישראלית. צמחי הבר מספקים, בזכות שורשיהם העמוקים, יציבות לאדמה (למשל בגינות הניצבות בשיפוע שורשי הצמחים הללו מונעות סחף אדמה).

אקולוגי

אקולוגי – המערכת האקולוגית בארצנו קיימת כבר אלפי שנים והיא מורכבת מדיאלוג מתמיד בין סך כל החלקים. חיות וצמחים שזורים זה בזה כדי לשרוד ושימור של פרחי הבר בגינות פרטיות מסייע לשימור אקולוגי של הסביבה הטבעית שלנו.

פרקטי ושימושי

עוד סיבה נפלאה לקיים גינה משולבת היא האפשרויות שנפתחות בפנינו משימוש בצמחי בר. הרבה צמחי בר הם אכילים וניתן לשדרג עימם בישולים ותבשילים, אבל גם אם אתם פחות בקטע של אכילה מהגינה אתם יכולים להשתמש בצמחי הבר, העשירים במינרלים, כדי לדשן את הגינה שלכם בצורה אורגנית.

עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי - חברת שדות גינון
עיצוב גינות בשילוב צמחי בר וצמחי נוי - מחברה של שדות גינון

אז אילו צמחי בר מומלץ לשלב בגינה  המעוצבת שלנו?

 לפני שניגשים לבחור צמחי בר לשילוב בגינה שלנו, חשוב ללמוד ולהכיר את הצמחים. ככה נוכל לתכנן את הגינה ואת שתילת צמחי הבר בצורה חכמה שלא תפגע בגינה, זכרו כי שתילה לא מתוכננת יכולה להוביל להצללת יתר ופגיעה בגינה לאורך טווח. התכנון מסייע לנו לייצר גינה עם אקראיות מתוכננת ובכך נוכל ליהנות מהיתרונות של צמחי הבר אבל עדיין לשמור על גינה מעוצבת ומרשימה.

אנחנו בשדות ממליצים כמובן לעבוד עם איש מקצוע מנוסה כדי להגיע לאיזון המושלם בגינה הפרטית. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום. אבל אם תרצו להכניס קצת בר ופרא לגינה שלכם הכנו בעבורכם רשימה קצרה של צמחי בר מומלצים לשילוב עם צמחי נוי בגינות ביתיות.

 • ברוש
 • כליל החורש
 • קיסוס החורש
 • לבנה רפואי
 • מורינגה רותמית
 • חד אבקן אדום
 • מרוות ירושלים
 • צלצל החומות
 • נפית כפופה
 • שיח אברהם מצוי
 • ציפורנית ארץ ישראלית
 • צתרה ורודה
 • אזוב מצוי
 • זוטה לבנה
 • רוזמרין רפואי
 • חוטמית זיפנית
זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
שילוב של צמחי בר בגינות מעוצבות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן