הקמת גינה על הגג או מרפסת – כל השיקולים

רבים מאתנו רוצים שתהיה לנו גינה, גם אלו אשר גרים בבניין או שאין להם חצר רחבת ידיים יכולים ליהנות מגינה מעוצבת שתעניק להם ירוק בעיניים ותשדרג את איכות החיים.

לפני שניקח את המרפסת או הגג שלנו ונהפוך אותם לגן עדן מוריק ויפיפה חשוב לעצור ולבחון כמה נקודות.

הקמת גינה על הגג או מרפסת - כל השיקולים - חברת שדות גינון
הקמת גינה על הגג או מרפסת - כל השיקולים - חברה של שדות גינון

נקודות חשובות בהקמת גינה על הגג או מרפסת

  • האם נדרשים אישורים להקמת גינה על גג הבניין?
  • האם השכנים מסכימים להקמת גינת גג?
  • כמה משקל הגג של הבניין יכול להחזיק?
  • כמה משקל המרפסת יכולה להחזיק?
  • האם גג הבניין מזופת? (במצב כזה ייתכן שתצטרכו להניח את כל הגינה על קונסטלציה כדי לא להרוס את הזפת)
  • כיווני השמש
  • מהיכן תביאו את המים להשקות את הצמחים?
  • כיצד תנקזו את המים ממיקום הגינה?
  • מהי עוצמת הרוחות בכל אחת מהאפשרויות? (למשל, רוחות חזקות מאוד עלולות להוות סכנה להצבה של עצים גבוהים על בגינת גג)

אלו הם רק כמה מהשיקולים העיקריים שאנחנו ממליצים לתת עליהם את הדעת לפני שמתחילים להקים או לתכנן גינות גג, מענה על התשובות הללו יקל על מלאכת ההקמה מכיוון שהוא יכווין אותנו אל הפתרונות הנכונים לנו.

השאלות שאנו מציעים הן שאלות כלליות שמתאימות לכל אחת ואחד, אבל אנו רוצים להסב את תשומת ליבכם כי לכל גינת גג או מרפסת יש את התכונות הייחודיות לה. ההבדלים בין הגינות יכולים לנבוע מהשטח הפיסי שיש לנו בשביל להקים את הגינה אבל גם מכמות האור והשמש הישירה אשר מגיעה אל הצמחים.

 

שיקולים בבחירת הצמחים בשלב פיתוח גינות גג ומרפסת

בניגוד לעציצים שאנו מגדלים בביתנו אשר יכולים להיות מסוגים וזנים שונים, כשאנחנו מגיעים לשלב תכנון גינות גג או מרפסת עלינו להתייחס לגינה הזו כאל גינה פתוחה לכל עניין ודבר. לכן אנו ממליצים לכם להתחיל את בחירת הצמחייה שתרצו לשתול בגינה שלכם בשאלה המרכזית והיא מידת ההתאמה של הצמחים לאקלים הישראלי.

צמחים שמותאמים לאקלים הישראלי לא רק שיהיו נוחים יותר לגידול מאשר צמחים טרופיים אלא מעל הכול, הם ידרשו פחות השקיית מים ולכן יצרכו פחות הוצאות כלכליות עליהם. נסו גם להימנע משתילה של צמחים גבוהים במיוחד מכיוון שהם גם יסתירו את הנוף הנשקף מגובה המרפסת אבל גם מכיוון שהם נוטים לשלוח שורשים עמוקים ומפאת מגבלות המקום הם לא יוכלו לצמוח אל מלוא תפארתם.

שיקול אחרון בנוגע לבחירת צמחים בעבור גינות גג הוא האם אתם מתכננים גינת נוי או גינת ירק, השאלה הזו תסייע לכם להבין אילו צמחים וירקות לשתול ובאופן אישי אנו ממליצים לשלב בין השניים ולבחור בירקות או תבלינים שאתם אוהבים להשתמש בהם באופן תדיר.

הקמת גינה על הגג או מרפסת - כל השיקולים - חברת שדות
הקמת גינה על הגג או מרפסת - כל השיקולים - חברה של שדות

שיקולים כלכליים הנוגעים לעיצוב גינות גג ומרפסת

כמו כל דבר בחיים, גם הקמת גינה היא דבר שעולה כסף. אך בבואנו לבחור האם להקים את הגינה שאנו מתכננים על הגג או על המרפסת השיקול הכלכלי יכול לזכות בהנחה מסוימת כיוון שהקמת גינת גג היא למעשה גינה משותפת של כלל דיירי הבניין ולכן אם הם מסכימים להקמתה הם גם יוכלו לסייע בתשלומים הנדרשים בעבור הקמתה.

לכל אחת מהבחירות הללו יש הוצאות כספיות ייחודיות לה, למשל כאשר תרצו להקים גינה על גג הבניין תגלו כי עליכם לא רק לדאוג לזיפות הגג במטרה למנוע ממים לחדור לבניין, עליכם יהיה לבחור אדניות ועציצים ספציפיים. חשוב מאוד כי האדניות שתבחרו לגינת הגג שלכם יהיו עמידות וימנעו מהמים לזלוג החוצה או מהשורשים לבקע את האדנית ולהרוס אותה. זכרו גם כי האדניות אשר מוצבות על הגג צריכות להיות גם עמידות בפני פגעי מזג האוויר שכן הן יהיו חשופות אליו בכל שעות היום.

באופן עקרוני אנו ממליצים לאלו שמתכננים להקים גינת גג להפוך אותה לגינה שיתופית לכלל דיירי הבניין. מדובר על מהלך שיחזק את הקשרים החברתיים בין תושבי הבניין ובזכות כך גם יהפוך את הגינה לאבן שואבת בעבור התושבים והיא תגדל ותהפוך לאיכותית ויפה יותר.

אם בחרתם בצמחים המתאימים לאקלים הישראלי אז אתם בנקודת מוצא טובה לחיסכון כלכלי, אבל אנו מציעים לכם להוסיף למערך השיקולים שלכם גם את אלמנט הצללה. תכנון נכון של צל ומיקום הצמחים על הגג יכול להוביל לחיסכון עצום בכמויות המים הנדרשות לצמחים כדי לגדול, הדרך הטובה ביותר שאנו ממליצים כדי לבדוק את שעות הצל על הגג היא להציב מצלמה ולשים טיימר שיצלם תמונה כל חצי שעה ואז לבחון את התמונות ולראות מיקומים ושעות שונות.

כמו בכל פעולה הקשורה לתכנון , פיתוח והקמה של גינות. גם עיצוב גינות גג וגינות מרפסת משלב בין אלמנטים פיזיים לנפשיים, מדובר על הליך שלוקח זמן וישאב מכם לפעמים אנרגיה אך בסופו של יום, כאשר תשבו ותיהנו מהגינה המוריקה שלכם התמורה תהיה יותר משווה.

למידע מפורט על הקמת גינות לחץ כאן >>>

הקמת גינה על הגג או מרפסת - כל השיקולים - שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן