עיצוב גינות פרטיות

חצר הבית היא חלק בלתי נפרד ממנו, על אחת כמה וכמה כשהיא משמשת מפלט ומקום לרגיעה מחיי היום יום. לכן יש להשקיע בה לפחות כפי שמשקיעים בעיצוב הבית.

תכנון נכון של הגינה יאפשר מקום מהנה לבילוי לאורך רבים מימי השנה. עיצוב גינה פרטית הוא לא משימה מורכבת כמו שזה נשמע- אם תתייחסו לכל מה שחשוב לקחת בחשבון, תוכלו לעזות זאת בעצמכם. 

עיצוב גינות פרטיות - עשה זאת בעצמך - חברת שדות גינון
עיצוב גינות פרטיות - עשה זאת בעצמך - חברה של שדות גינון

מה חשוב לדעת כשמעצבים גינה

על מנת להתחיל את התכנון, חשוב להבין מה הנתונים הקיימים. תסתכלו על השטח, תחלמו על חלוקת האזורים, על פינות הישיבה וריח הצמחייה. משם חשוב לבדוק שלושה נתונים מקדימים:

מקורות מים

בהנחה שאנחנו מייעדים את הגינה לכלול צמחייה כמו עצים, שיחים ופרחים, חשוב לבחון את מקור המים להשקייה.

לפני תחילת תהליך עיצוב הגינה, חשוב לבסס תשתית שתאפשר למים להגיע לצמחים, ולהשקות כל צמח באופן מיטבי עבורו.

לפני שיוצאים לתכנות התשתית, צריך לבחון מה המיקום של מקורות המים, האם יש צורך להוסיף ברזים ומה הדרך הנכונה להניח בה את התשתיות.

טיפים לפיתוח גינות חסכוניות במים >>

מקור חשמל

המים מיועדים לצמחים, אך החשמל מיועד לכם, ואסור לשכוח אותו בעת התכנון. חשמל יוכל לספק לכם תאורה על הצמחייה, איזורי הישיבה והשבילים השונים.

הוא יוכל לספק מקור לחימום במידה ותחליטו להוסיף חימום חוץ או אף למאוורר. הוא יהווה את המוצר המשלים לעיצוב הגינה כך שתהיה מקום שכיף להיות בו כמעט ללא הגבלה של מזג האוויר.

יתר על כן, אם תרצו להוסיף אלמנטים שדורשים חשמל כמו מפל, מזרקה, או אפילו שעון השקייה- ידרש תכנון של החשמל באופן מותאם. כמובן אנחנו ממליצים את הביצוע הזה להשאיר לאנשי מקצוע כמו חשמלאי. 

האקלים באזור

כאשר בוחרים צמחייה לגינה חייב לקחת בחשבון את סגנון האקלים. ארץ ישראל אמנם קטנה, אבל בכל חבל ארץ יש מזג אוויר שונה המאפיין ואקלים שיש לקחת בחשבון בעיצוב הגינה.

בחירת צמחים שאינם תואמים את האקלים עלולה להוביל אתכם לתחושה של עוגמת נפש ובזבוז של זמן וכסף כשהצמחים לא יצליחו לשגשג. 

עיצוב גינות פרטיות בסגנון שלכם

המטרה שלנו היא להנגיש את פרוייקט עיצוב הגינות, כך שיהפוך מפרוייקט מורכב למשימה ברת ביצוע. כדי להגשים את החלום שלכם לגינה משגשגת ניתן לעבוד לפי חמישה שלבים סדורים שאנחנו חושפים לכם כאן: 

שלב ראשון – בחירת הסגנון

לפני שמתחילים לתכנן צריך להחליט מהו סגנון הגינה המועדף עליכם- אין סגנון מומלץ או עדיף, חשוב שתבינו מה הטעם שלכם.

תוכלו לראות דוגמאות לגינות אחרות ברחבי הרשת, ולהבין מזה למה אתם מתחברים (ולמה ממש לא). תוכלו גם לכוון את עצמכם עם שאלות מנחות כמו- האם אתם מעוניינים בגינת ירק? בעצי פרי? בפרחים שמדיפים ריח מסוים? כתבו את כל ההעדפות שלכם בשלב ראשון. 

שלב שני – תכנון המרחב

אחרי שהבנו את הסגנון, חשוב להבין מה המרחב מאפשר. בחנו את המערכות, את הגדלים השונים וצרו שרטוט ראשוני של הגינה. כללו בו את מיקומי מקודות החשמל והמים ועל גביו תוכלו לתכנן סקיצה ראשונית.

הסקיצה תכלול בעצם את כל החלומות שלכם על הנייר- מיקום עצים, שיחים, שבילים, פינות ישיבה ועוד. כמובן שהכל בכלליות- שיח נמוך, עץ גבוה להצללה וכן הלאה.

אין צורך לרדת לרזולוציה של סוגי צמחים. הנייר סופג הכל ותוכלו ליצור מגוון סקיצות עד שתגיעו לזו שאתם שלמים איתה ועונה על כל הצרכים שלכם. 

שלב שלישי- בחירת צמחים ומפרט

זהו אחד השלבים המרגשים כי גינת החלומות מתחילה לקרום עור וגידים (וריח). פה כבר נרד לרזולוציה של זני צמחים, אבני מרך לשבילים, מזרקות, תאורה ועוד.

אמנם הבחירה נראית קלה כשמגיעים עם קו סגנוני ברור, אבל פעמים רבות כשנחשפים לשפע האפשרויות יש נטייה להתבלבל.

רצוי שתחזרו למטרות שלכם, ותוודאו לאורך כל הדרך שהבחירות שלכן תעמודנה גם בתחזוקה קלה וגם בתקציב הגיוני. לאחר שערכתם את כל הבחירות כבר תוכלו ממש לדמיין את הגינה.

שלב רביעי- יצירת תשתית

לאחר שיצרנו את התכנון, ובחרנו את הפרטים והצמחים שיוצבו בגינה, חשוב להכין את התשתית שעליה תתבסס ההשקייה והתאורה.

לעיתים תידרשו ממש לסלול תשתית מחדש, ולעיתים תוכלו להתבסס על אחת קיימת. על כל פנים חשוב להיעזר באנשי מקצוע על מנת לוודא שהעבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר ותחזיק לאורך שנים.

שלב זה יכול להתקיים במקביל לשלב הבא אחריו.

שלב חמישי- שתילה וטיפול

השתילה היא לא פעולה כל כך פשוטה של הנחת צמח במקום וזהו. חשוב להתייחס אליה ברצינות, לתכנן אפילו את זוויות הענפים של העצים, ואת כיווני הצמיחה של השיחים, כך שיוכלו לשמש בהתאם לקו התכנוני שלכם.

כך למשל- אם אנחנו רוצים שעץ יצל על פינת ישיבה ועל חלק מהשביל, חשוב להתייחס לכך כבר בשלב בחירת העץ במשתלה ולהקפיד על כיוון שתילה שאכן יקיים זאת. לכל צמח העניקו שתילה במקום המתאים לו, עם כמות אדמה נכונה והשקייה מותאמת.

כך תוכלו לקבל בהמשך את הגינה המשגשגת שחלמתם עליה. לאחר שהגינה מוכנה והכל מונח במקומו- מגיע שלב הטיפוח והתחזוקה השוטפת.

עיצוב גינות פרטיות - עשה זאת בעצמך - חברת שדות
עיצוב גינות פרטיות - עשה זאת בעצמך - חברה של שדות

שמירה על הגינה וטיפוח שלה

עיצוב הגינה הו אמנם שלב חיוני, אך הוא רק השלב הראשון. על מנת לשמר את הגינה ואת ההשקעה הראשונית, חשוב לטפח אותה באמצעות הפעולות הבאות: 

  • השקייה בשעות הבוקר- יש לבדוק את כמות ההשקייה הנדרשת לכל צמח, ולבסס אותה כבר מההתחלה. השקייה בשעות הבוקר מאפשרת לצמח לספוח את המים שהוא זקוק להם, ולמים המיותרים להתאדות במהלך היום כך שלא יהוו כר פורה למשיכת חרקים כמו יתושים. 
  • ניקוש עשבים- עשבים שוטים עלולים לקחת את המים והדשן מהצמחים ששתלנו בגינה בהשקעה מרובה. לכן, אחת לתקופה יש לעבור ולנקות את הגינה כל שנשאיר שם רק את הצמחים אותם תכננו מלכתחילה בגינה. 
  • אדמה- הצמחים זקוקים לכר איכותי על מנת לשגשג בו, מדיי פעם רצוי להוסיף עליה קומפוסט שיעשיר אותה. הקפידו להשקיע באדמה על מנת לספק לצמחים סביבה מיטיבה. 
  • הדברה זהירה- מומלץ להשתדל ולהימנע מהדברה ככל שניתן, אך אם אין ברירה חשוב שתבחרו בחומרים כמה שיותר טבעיים, שיהיו ידידותיים לגינה ולדייריה.

 

ליצירת קשר לחצו כאן או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
עיצוב גינות פרטיות בדרום - שדות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן