עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני

הגן הים תיכוני מעורר בנו חוויה רב חושית של צבעים, ריחות וטעמים. השימוש בפרחים ובצמחים ארומטיים לצד עצי פרי למיניהם, בשילוב של אבני מדרך, או חלוקי נחל שעליהם מונחים אגרטלי טרקוטה, יהפכו את הגינה הפרטית שלכם לגן עדן של ממש. מעבר לזה סגנון הגינה הים תיכונית חסכוני במים, ומאופיין בשימוש בצמחייה חזקה ועמידה ובחומרים מקומיים.

עיצוב גינות בסגנון ים תיכוני מאפיינת ארצות השוכנות לחופי הים התיכון, איטליה, החוף הדרומי של צרפת, החוף המזרחי של ספרד, יוון והאיים וכמובן ישראל, כמו גם אזורים בקליפורניה ארה"ב, שתנאי האקלים שלהם דומים לאלה שלנו.

עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני - מאמר חברה של שדות גינון
עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני - מחברה של שדות גינון

האקלים – גורם חשוב בתכנון גינה ים תיכונית

האקלים הים תיכוני, המאופיין בחודשי קיץ לוהטים ומיעוט גשמים, הוא אחד הגורמים החשובים שלפיהם הולך תכנון גינות בנוסח ים תיכוני. לפיכך נעשה שימוש במיני צמחים העמידים לתנאי האקלים, צמחייה שאינה זקוקה להשקיה מרובה ועלויות תחזוקה נמוכות, כמו גם נטיעת עצים רחבי עלווה והקמת פרגולות להגנה מפני השמש.

מה מייחד את הגינה הים תיכונית?

צבעי הגן הים תיכוני הם בעיקר גווני האדמה של החרסית והטרקוטה, ירוק של הזית, הירוק של עצי הברוש והצבעים הבהירים של האזור. החצר המוצלת הפנימית היא מאפיין נוסף של הגן הים תיכוני, שכן צל הצמחים והעצים הוא המענה הטבעי לימי הקיץ החמים. חלק בלתי נפרד מהגן הים תיכוני הם הצמחים המטפסים המעטרים פרגולות וחדרי מגורים. אשכולות ענבי הגפן ועצי ההדר משלימים את דמותו של הגן.

פינות מוצלות – שיאפשרו בילוי נעים בימי הקיץ החמים. ההצללה תהיה באמצעות עצים רחבי עלווה, או באמצעות פרגולות העשויות מעץ במראה טבעי, שעליהן משתרגים מטפסים, כמו ויסטריה עם אשכולות הפרחים הסגולים הריחניים, או גפן מטפסת שאפשר ליהנות מפריה. 

ניחוחות נעימים – שימלאו את רחבי הגינה והבית. עשבי תיבול ארומטיים, עצי הדר, פרחי יסמין, ורדים לסוגיהן, כל אלה ישכרו את חוש הריח שלכם ושל האורחים שלכם.

גן ירק  – שבו תוכלו לזרוע זרעי עגבניות, פלפלים מתוקים וחריפים (למי שאוהב), גזר, צמחי תבלין, כמו טימין, מרווה ורוזמרין, וגם ירקות כמו חסות ואפילו ברוקולי. תחזוקת גן ירק בגינת הבית היא מסורת עתיקת יומין באזורי הים התיכון, הצמחים טופחו למטרות קולינריות ולמטרות ריפוי.

עצי פרי וצל – לא רק זית, ברוש, לימון ותפוז. העצים הם הרבה יותר מאלמנט עיצובי לגינה. הם יכולים להפחית את הטמפרטורות, להעשיר את החמצן שאנו נושמים, וכמובן לספק לנו פירות טעימים ומזינים. העצים הארץ ישראלים, עונים על מגבלות מזג האוויר, כשהדומיננטי מבניהם הוא עץ הזית, וכמובן התאנה, והחרוב כליל החורש והברוש.

שיחים ים תיכוניים – הגינה הים תיכונית היא מקום נפלא לגדל בה שיחים ירוקי עד שמשמשים כגדר חיה, שיח עץ השמן המכסיף מתאים מאוד למטרה זו, זהו שיח חזק מאוד, עמיד לרוחות וניתן לעיצוב על ידי גיזום.  שיחי הדרים ננסיים כמו לימון ותפוזים. שיחים נוספים המשמשים כשיחי נוי המפיצים ריחות נפלאים, שיח היסמין שפרחיו הלבנים נפתחים בשעת לילה ומפיצים ריח נעים ועדין. הגרניום שידוע בפריחתו האדומה, סגלגלה, לבנה ושניחן, על פי הרפואה העממית בסגולות מרפאות כמו טיפול בדלקות ופצעים, וכמובן הוורדים על שלל סוגיהן, שכל גינה ים תיכונית מתפארת בפריחתן הריחנית.

פרחים עונתיים ודשא– צורכים אמנם כמות נדיבה של מים, אך מגוונים את הגן בכתמי צבע מרהיבי עין. ניתן לתחום את אזורי הדשא ולבחור בסוגי דשא שצריכת המים שלהם היא פחותה. פרחים עונתיים כמו פטוניות, וינקות ופורטולקות מתאימים לימי הקיץ, ואילו אמנון ותמר, לוע הארי, סלסלי כסף, רקפות ונרקיסים יוסיפו חן לגינה בימי החורף הקרים.

עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני - חברה של שדות
עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני - של חברה של שדות גינון

אלמנטים עיצוביים המאפיינים את הגן הים תיכוני


עציצים וכדים מחרס  – אלמנט טיפוסי שאף גינה או חצר ים תיכונית לא תוותר עליו.  שכן הם מעטרים שבילים מרוצפים או גינות עם חלוקי נחל וחצץ. ניתן לשתול בהם צמחים 'נשפכים', שמוסיפים כתמי צבע ויוצרים מוקד משיכה ועניין.

מוזאיקה ואריחים מעוצבים – אלמנטים ים תיכוניים המאפיינים את יוון, קפריסין וספרד. זוהי תוספת עיצובית המעצימה את האווירה בחלל הגינה, ניתן להציב שולחנות קפה קטנים שהמשטח שלהן עשוי מפסיפס, ניתן לשלב את הפסיפס בשבילי הגן, מסביב לערוגות ואף על רצפת פינות הישיבה.

חיפויי קרקע – כמו אבני חצץ , טוף וגזרי עץ מוסיפים יופי וגיוון לגינה ולבוסתן. יתירה מכך חיפויי הקרקע  מאפשרים להפריד בין אזורים בגינה . היתרון הבולט של חיפויי הקרקע, במיוחד באזורים חמים, היא התכונה שלהם לשמור על לחות הקרקע ובכך, להקטין את צריכת המים.

מזרקות אבן – משלימות את מראה הגן הים תיכוני ומוסיפות לחגיגית החושים את פכפוך המים העדין, המשרה אווירה של רוגע ונועם.

 אין ספק שגינה בסגנון ים תיכוני מתאימה מאוד לאקלים הארץ ישראלי. גיוון האלמנטים, הצבעים הצלילים והריחות הופכת את הגינה הים תיכונית לאטרקטיבית ופונקציונלית לארוחות משפחתיות ולאירוח.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
עיצוב גינה בסגנון ים תיכוני - חברה של שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

דילוג לתוכן