חיפוי קרקע לגינה: כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני

במדינה חמה וצחיחה כמו שלנו, חיפוי קרקע הוא דרך פופולרית להוזיל את עלויות תחזוקת הגינה וההשקיה, לצמצם את המאבק המתמיד בעשבים שוטים, ולספק לגינה מראה אסטטי ומיוחד. היתרונות של חיפוי גינה הם רבים, אבל כמו בכל דבר, יש גם כמה חסרונות. רגע לפני שאתם פוצחים בפרויקט חיפוי קרקע בגינה שלכם, אספנו לכם את כל מה שחשוב שתדעו.

חיפוי קרקע לגינה - כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני - של חברת שדון גינון
חיפוי קרקע לגינה - כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני - מחברת שדות

בעלי גינות רבים בישראל עברו כבר מזמן לחיפוי קרקע. הפופולריות של עיצוב גינות עם חיפוי קרקע הולכת ועולה ולא בכדי. הקמת גינות שכוללות חיפוי קרקע מהווה פתרון נוח ומקיף לעלויות תחזוקה של הגינה, מוזילה את ההוצאות על השקיה, ומאפשרת משחקים עיצוביים מרהיבים של טקסטורות, צבעים וצורות. חיפוי קרקע מאפשר יצירת שבילים, תיחום אזורים בגינה, מניעת גלישת קרקע וטיוב הקרקע לצד טיפוח מבוקר של עצים וצמחים מותאמים, וצמצום צמיחת עשבים שוטים. כדי להנות מכל הטוב הזה עליכם להכיר את האפשרויות השונות, ולבחור את חיפוי הקרקע שהכי יתאים לצרכים של הגינה שלכם. את כל המידע שאתם צריכים לפני שאתם מחליטים ללכת על זה תוכלו למצוא במאמר הבא.

סוגים של חיפוי קרקע

חיפוי קרקע זה שם כללי למגוון מצעים שאותם מפזרים על פני הקרקע הטבעית של הגינה, שמאפשרים שליטה ובקרה על הצמחייה, ההשקיה והמראה של הקרקע ושל מה שגדל מעליה. אפשר לחלק את חיפויי הקרקע לשתי קבוצות גדולות – חיפוי קרקע אורגני וחיפוי אנאורגני. החיפוי האורגני כולל למשל שבבי עץ, שאותם מייבאים בדרך כלל מאירופה, או שאריות של גזם. חיפוי זה פחות מקובל בארץ מכמה סיבות. ראשית, הוא יקר יחסית בגלל שהוא מיובא בדרך כלל. שנית, באקלים של הארץ הוא לא מחזיק מעמד הרבה זמן, וצריך להחליף אותו כל כמה שנים. בנוסף, עד שמחליפים אותו, בגלל היובש בקיץ והטמפרטורות הגבוהות הוא הרבה פעמים משנה את המרקם שלו, מתפורר ומתערבב בקרקע, וקשה לשמר אותו לאורך זמן. הקבוצה השנייה של חיפויי הקרקע היא החיפויים האנאורגניים. אלה כוללים סוגים שונים של אבנים – טוף, חצץ וחלוקי נחל הם הכי פופולריים.

למה כדאי לחשוב על חיפוי קרקע

חיפוי קרקע הוא פתרון טוב למי שרוצה גינת נוי יפה ומעוצבת, משום שהוא מוזיל את עלויות התחזוקה ומשווה לגינה מראה יוקרתי, יפה ומעוצב היטב. חיפוי הקרקע הוא מצע מחלחל שמצד אחד מאפשר למים לחדור ולהישאר בשכבת הקרקע שמתחת לחיפוי, ומצד שני, מונע את כניסת אור השמש אל הקרקע ובכך מצמצם את האידוי של המים. כך יוצא שהקרקע מתחת לחיפוי רוויה בלחות, וטובה לגידול צמחייה, בעיקר לצמחים בעלי שורשים עמוקים כמו עצים או שיחים. חיפוי הקרקע אינו ידידותי לעשבים שוטים, כיוון שהם צריכים דווקא את אור השמש כדי לעלות ולבצבץ על פני השטח, וכאמור, החיפוי אינו מאפשר זאת. החיפוי מוזיל את עלויות האחזקה של הגינה כי הוא מאפשר השקעה מופחתת בניקוש עשבים, ניקוי הגינה, וגם בהשקיה.

חיפוי קרקע לעומת ריצוף

הרבה אנשים הבינו שלהחזיק גינהע עם מדשאות רחבות ידיים זה לא קל ולא כלכלי בישראל. בין הפתרונות שנמצאו כדי להחליף את הדשא אפשר לציין את הריצוף המלא וחיפוי הקרקע. אז מה היתרונות של חיפוי קרקע על פני ריצוף? יתרון בולט של חיפוי קרקע הוא שהוא מאפשר שילוב בין המצע ובין צמחיה מבוקרת ומתוכננת – עצים וצמחים אחרים שמשולבים בחיפוי. בנוסף, חיפוי קרקע מאפשר לעשות שינויים עיצוביים בקלות רבה – למשל, על ידי שילובים של שני סוגי מצעים ועיצוב שבילים וצורות גיאומטריות בעזרת תיחום באבנים. אלה משחקים שלא ניתן לעשות בריצוף המלא. באופן כללי, חיפוי הקרקע שומר על הגינה שלכם הרבה יותר טבעית.

חיפוי קרקע לגינה - כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני - משדות גינון
חיפוי קרקע לגינה - כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני - מחברה שדות גינון

יתרונות וחסרונות של חיפויים אנאורגניים

בחירת סוג החיפוי בגינה תלויה בטעם האישי שלכם, בתקציב, בסוג הגינה שלכם ובצורך שהחיפוי ימלא. טוף הוא חיפוי קרקע שמקורו בלבה שהתקררה במהירות וכלאה הרבה בועות אוויר בתוכה. תהליך היווצרותו הופך אותו לאבן קלת משקל, שכמו ספוג יכולה להחזיק הרבה מים ולכן מתאימה כחיפוי לאזורים שמשולבים בהם שיחי תבלין ועצים שאוהבים מים. אחד היתרונות הבולטים של הטוף הוא המחיר הנמוך יחסית. החיסרון שלו הוא שלא טוב ללכת עליו עם נעליים כי הוא מתפורר, אז הוא מתאים למקומות בגינה שלא מטיילים בהם הרבה. שברי רעפים הם מצע לחיפוי קרקע מעוצב ומיוחד, שמאפשר משחקים עיצוביים עם הצבע האדום האופייני לטרה-קוטה (חרס). שברי רעפים נחשבים לעמידים יותר מהטוף אבל הם יותר יקרים. חלוקי נחל גדולים הם נעימים יחסית לרגליים, והם גם עמידים מאוד. מבחינת עלות הם נמצאים בין הטוף ובין שברי הרעפים. אם תבחרו שני חיפויי קרקע שונים תוכלו לשחק בשילובים ביניהם ולעצב את הגינה בעזרת הבדלי הצבע והטקסטורה שלהם.

מה עוד חשוב לדעת?

חיפוי קרקע דורש תהליך של הנחת החיפוי שכולל הכנת הקרקע, ניקויו ופריסת יוטה מעליו שעליה יונח חיפוי הקרקע. היוטה מונעת את השקיעה של חיפוי הקרקע באדמה הטבעית של הגינה שלכם. חשוב לתכנן מראש פתחים ביוטה עבור צמחים ועצים שתרצו לשלב בחיפוי, וגם לתכנן את ההשקיה. את החיפוי קונים בשקים גדולים ומפזרים אותם על פני היוטה. אם אתם מתכננים לשלב שביל של אבנים גדולות, צורות גיאומטריות או עיצובים אחרים, חשוב לתכנן את הכול מראש, כי אחרי ששופכים את האבנים קשה יותר לעשות שינויים. תחמו את האזור שאתם מחפים כדי שהגבולות יהיו מדויקים ואסטטיים. כמו בכל דבר בגינה, חשוב לבצע תכנון גינות מוקדם ומושכל שלוקח בחשבון את הצרכים הספציפיים שלכם, גם כדי למנוע עלויות מיותרות וגם כדי שהתוצאה תהיה משביעת רצון.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
חיפוי קרקע לגינה - כל מה שחשוב להכיר ולדעת לפני - מחברת שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן