גינה בסגנון ספרדי

סגנון הגינה הספרדי מושפע ממגוון תרבויות המשקפות את התקופות בהן שלטו המוסלמים בספרד, ומאוחר יותר הנוצרים ששחררו את ספרד מהכיבוש המוסלמי. תור הזהב בספרד איפשר לה לפתח קשרי מסחר עם תרבויות שונות, שהשפיעו על המנהגים ואורח החיים הספרדי. הגן משלב עקרונות ואלמנטים של הגן הפרסי, הגן הרומי, הגן האסלאמי וגני הח'ליפות הגדולים של אל-אנדלוס.

גינה בסגנון ספרדי מטעם חברה שדות גינון
גינה בסגנון ספרדי - חברה שדות

מאפייני גינה בסגנון ספרדי

השפעות תרבותיות  – בגן הספרדי תוכלו למצוא מגוון מוטיבים ואלמנטים הלקוחים מהתרבויות השונות . מתחמים סגורים ומגודרים, בהשפעת המוסלמים שמאמינים שגינה צריכה להיות מרחב פרטי, עם קירות ועמודים גבוהים, ובכך מנסים לשחזר את גן העדן כפי שהוא מתואר בקוראן .

 כך ניתן למצוא את ההשפעה הרומית בגדרות הגזומות ובמבוכי השבילים, ההשפעה הפרסית מיוצגת על ידי בריכות מים גדולות, מלבניות בדרך כלל. לעתים קרובות אפשר לראות עמודים, קשתות ואכסדרות, בהשראת "גני העדן" של פרס העתיקה. וכן גינות בהשפעת התרבות הצרפתית והאנגלית .

השפעת האקלים – ספרד מאופיינת באקלים יבש וחם יותר מהמדינות השכנות לה. בגלל זה היה צורך ליצור מתחמים קטנים וסגורים בגינה. כדי לשרוד את החום של האקלים הים תיכוני, הגנים הספרדיים מתוכננים לשמש כמו סלון מורחב ופתוח, שבו בני הבית יכולים לארח ולבלות. בחלק מהבתים הגינה תהיה חצר פנימית המוקפת בחלקה – או כולה – בקירות.

מרחב פרטי סגורעיצוב גינות בנוסח ספרדי תעוצב כמרחב פרטי סגור, בהשפעת התרבות המוסלמית, ותהיה מגודרת בגדרות נמוכות, או בקירות אבן וטיח לבן, כדי להסיט את קרני השמש במקום לספוג את חומה.

גינה בסגנון ספרדי - מאמר של שדות גינון
גינה בסגנון ספרדי - מטעם שדות גינון

שימוש בצורות גיאומטריות וקווים ישרים – שבילים ישרים, גדרות בסגנון מוקפד ומוגדר, בהשפעת הצרפתים, אוהבי הסדר והשלמות. יצירת הסימטריה מגיעה במידה רבה  גם מהשפעת "גני גן העדן "העתיקים בפרס. אלה היו בדרך כלל מלבניים, עם שבילים ארוכים, ערוגות בעלות צורה גיאומטרית, וצמחים בתצורות סימטריות. בריכות ותעלות מים ישמשו לעתים קרובות כדי לחלק את הגן למקטעים, כאשר לכל אזור יש מיקוד שונה, למשל שטח פטיו, ערוגות פרחים, מזרקה וכו '.

אלמנט המים – בריכות ומזרקות הן מאפיין מרכזי בהשפעת הגנים הרומיים והפרסיים כאחד. בחום הים תיכוני, אלמנט המים עוזר להפוך את הגינה למקום מרענן לבלות בו ולהתקרר,  ולכן בגינה הספרדית תוכלו למצוא מזרקות, עגולות או אליפטיות עם פרטים עדינים, דמויות ואפילו פסלים, בריכות מרובעות או מלבניות עם משטחים של אריחי קרמיקה, ו / או תעלות.

ניתן כמובן לעשות שימוש בבריכת דגים קטנה , או בפיה הקבועה בקיר והמים זורמים ממנה.

צמחיה – הציפורן האדומה היא הפרח הלאומי של ספרד. הצמחים, רובם ככולם מותאמים לתנאי מזג האוויר הקשים, ולכן תמצאו בגינות הספרדיות קקטוסים, סוקולנטים,  היביסקוס, לוונדר, רוזמרין. ההיביסקוס  הוא צמח מרכזי בעיצוב הגינה הספרדית. תוכלו לראות אותו גדל לאורך כבישים, סביב רובעי קניות ובחצרות – הן כגדרות גדולות והן כעציצים. הספרדים תולים עשרות סירים עם היביסקוס על קירות החצר שלהם. גם מקומם של שיחי הגפן לא נפקד בגן הספרדי וניתן לראות גפנים זוחלות מטפסות על קירות לבנים.

עצים – עצי הדר הם מחזה נפוץ בספרד, וניתן אפילו למצוא אותם על מדרכות ולנסיה. בכל  גינה ספרדית אותנטית תמצאו פינת הדרים קטנה . הם נראים טוב, הם מריחים טוב, והם מספקים פירות טעימים. את עצי ההדר הספרדים מגדלים לרוב  בעציצים . בדרום ובדרום-מזרח ספרד, שם מזג האוויר דומה לזה שבישראל  מגדלים גם זית, תאנה, רימון ודקל .

אריחים צבעוניים – אריחים צבעוניים ומעוטרים (הנקראים Azulejos) משמשים ברוב האזורים החיצוניים כדי לבלוט על הקירות הלבנים. הם מופיעים במזרקות, שבילים, מדרגות, קטעי קיר ופתחים.

לבן ואדום שרוף  –  שילוב צבעים איקוני כשמדובר באדריכלות ספרדית. גם אם לא מתחשק לכם לרצף את הגג ולכסות את הבית בטיח, נסו למצוא דרכים לשלב את הצבעים בפטיו, באדניות ובשוליים.

פסיפס – אלמנטים מפסיפס, אריחי פסיפס משמשים באופן מסורתי להוספת צבע . פסיפס נראה בגינה בסגנון הספרדי לעתים קרובות בריצוף, על שולחנות ועציצים, אך ניתן לשלב אותו כמעט בכל אלמנט בגינה.

קשתות – קשתות ועמודים הם כמה מהמאפיינים המרשימים ביותר שתמצאו בגנים הספרדיים . ניתן לעשות שימוש באלמנטים מקושתים כמו סוככים, עמודי מתכת או ברזל.

ברזל – בעוד שאבן, לבנים וטיח הם החומרים העיקריים המשמשים בגנים בסגנון ספרדי, תוכלו למצוא עבודות ברזל גם במינונים קטנים. אחת הדרכים הנפוצות ביותר לשלב ברזל בעיצוב הגינה שלכם היא באמצעות מעקות מברזל . ניתן לשלב ברזל בפנסים תלויים על הקיר, בכיסאות גן ובגופי תאורה.

אלמנטים בצבע כחולהקמת גינות עם פרטים כחולים בהירים הם מאפיין עיצובי בלתי צפוי בגינות ספרדיות רבות וזאת בהשפעת התרבות המרוקאית/צפון אפריקאית. אחת הדרכים הקלות לעשות זאת היא לצבוע אלמנטים עיצוביים מסוימים בכחול. דלתות, עציצים, אפילו מזרקות – כל אלה יכולים להיות צבועים בכחול כדי להעניק לגינה שלכם מגע של תחושה מרוקאית.

עיצוב גינות פרטיות בנוסח ספרדי אקלקטי, המאופיין בשפע של מוטיבים מתרבויות שונות. השימוש במגוון אלמנטים יוצר אווירה תוססת  ויצרית ומצד שני מאפשרת את המרחב הפרטי והאינטימי של בוסתן ספרדי.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
גינה בסגנון ספרדי - חברה של שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן