איך מקימים גינה חסכונית

אין ספק שהקמת גינה ביתית תוסיף חן לבית ותשדרג לכם את איכות החיים, מחקרים הוכיחו כי עצם הנוכחות של עציצים בתוך הבית ויצירה של ריאות ירוקות מייצרת אצלנו תחושת שלווה ורוגע. 

אבל הקמת גינה וטיפוחה הם דברים שעלולים לדרוש משאבים רבים – מים להשקיה, דשן ועוד דברים רבים שיצריכו מאיתנו הוצאות כלכליות. במאמר הזה נציע לכם דרכים לפיתוח גינות חסכוניות הן במים שהן צורכות והן בהקמה ובתחזוקה שלהן.

איך מקימים גינה חסכונית - חברת שדות גינון
איך מקימים גינה חסכונית - חברה של שדות גינון

על מה אנחנו מדברים כשאנחנו אומרים הקמת גינות חסכוניות

החוכמה טמונה בתכנון הגינה הפרטית מראש בצורה כזו שתאפשר לכם ליהנות מכל היתרונות המופלאים של גינה ביתית ותחסוך מכם לחצים כלכליים מיותרים.

מעל לכל התכונות והמשאבים ישנה תכונה אחת שהיא החשובה ביותר במהלך התכנון וההקמה – תושייה ויצירתיות. 

חלק מהכיף שבתכנון, עיצוב והקמת גינה חסכונית אלו הניסיונות למצוא דרכים נוספות להשתמש בחפצים יום-יומיים ולאלתר פתרונות כדי להגיע לתוצאות במקום לרכוש את הפתרון מהחנות הקרובה אליכם.

במדינה שלנו יש עוד נדבך שאי אפשר להתעלם ממנו והוא חסכון במים, לכן בבואנו לעצב גינה בבית פרטי אנחנו מוכרחים קודם כול להבין איך נוכל לגדל ולשמור על הגינה שלנו בלי שנצטרך להשקות אותה בכמויות רבות של מים, 

ההגדרה הקלאסית לגינה חסכונית במים מדברת על גינה שלא דורשת השקיה בתדירות גבוה ושכמות המים המשמשת להשקיית גינה בגודל של מאה חמישים מ"ר לא עולה על מאה מ"ק בשנה.

איך מקימים גינה חסכונית

טיפים לפיתוח גינות ועיצוב גינות פרטיות חסכוניות

שלב התכנון

לפני שתתחילו בהקמה ועיצוב הגינה החסכונית שלכם אנו ממליצים לשבת ולבצע תכנון מוקפד שיסייע לכם רבות בהמשך, זהו שלב קריטי ומניסיון אנו מציעים לכם לערב בו את בני הבית משום שכך התוצאות יתאימו לצרכיהם ורצונותיהם של כולם, אבל חשוב מכך, כאשר תגיעו למבוי סתום בהליך היצירתי יהיו לצידכם עוד אנשים שיעזרו לכם לפתור את המכשול.

דברים ששווה לשים עליהם דגש בשלב התכנון:

  • גודל החצר ומיקום הרהיטים השונים, התחילו מלחשוב על מיקום הרהיטים הגדולים שכן הם יקבעו את מיקום שאר הרהיטים.
  • מה מטרת הגינה? נוי או גינת ירק
  • אם גינת ירק אז חישבו אילו ירקות ותבלינים אתם משתמשים ושתלו אותם
  • האם הרהיטים שאתם רוצים הם עונתיים? אם כן היכן תאחסנו אותם כשהם לא בשימוש?
  • אזורי צל הם דבר חשוב מאוד כדי לחסוך בהשקיית המים, אנחנו ממליצים לתכנן את כמות המים הנדרשת להשקיה על פי האזורים המוארים והמוצללים. אזורים עם שמש דורשים יותר מים ולכן נהוג לכוון את השקייתם לזמנים ממושכים יותר מאשר אזורים מוצלים.
איך מקימים גינה חסכונית - חברת שדות
איך מקימים גינה חסכונית - חברה של שדות

בחירת הצמחים

נסו לחשוב על שילוב של צמחים שאתם אוהבים ושמתאימים לאקלים הישראלי, בחירה בצמחים טרופים יכולה להיות יפה מאוד אך כנראה צריכת המים של הצמח תהיה גדולה או שהאקלים הארצישראלי לא יאפשר לצמח לגדול כלל (באופן עקרוני אנו ממליצים על בחירה בצמחייה ים תיכונית אשר מתאימה לאקלים בארץ כדי לחסוך בהוצאות על המים והתחזוקה של הגינה).

גינה חסכונית אמיתית היא גינה שתהיה גם אקולוגית ותדע לסייע לעצמה לגדול ולשגשג, שילוב צמחים שונים והתאמה נכונה ביניהם יכול להיות דבר שמאוחר יותר ישתלם לכם מאוד.

הצללה

להצללה של גינות פרטיות יש שני תפקידים מרכזיים, 

הראשון הוא הברור מבניהם והוא להעניק צל ליושבים בחצר, בסופו של דבר אנחנו מייצרים ובונים גינה כדי שנוכל ליהנות ממנה ובעזרת מערכת הצללה איכותית תוכלו להתפנק בגינה שלכם ולא לסבול מהשמש הלוהטת. אבל להצללה ישנה חשיבות מכרעת גם על הצמחים, ישנם צמחים אשר גידולם באזורים אשר מוצללים בשעות החמות של היום יסייע בכך שהם יזדקקו לפחות מים כדי לגדול, וכך מדובר על יתרון כפול.

האדמה

כדי לעזור לגינה להיות חסכונית אנחנו צריכים לתכנן את האדמה שעליה נשתול את כרי הדשא והצמחייה, כדי למנוע מהמים להתאדות במהירות ולבזבז לנו כספים רבים על ההשקיה, מומלץ מאוד לבצע חיפוי אדמה על ידי צמחייה מתוכננת. הפעולה הזו תסייע לנו גם למנוע מכך שהאדמה תהיה חשופה לשמש ישירה והתייבשות מהירה, אבל גם תעזור לנו למנוע מעשבים שוטים לגדול.

כאשר מתכננים את הצמחייה ברחבי הגינה מומלץ לתכנן אותה לפי צורת הגדילה שלה ולהתאים את הצורה הזו למיקום שבו נרצה שהצמח יהיה. זה אומר למשל כי באזורי שבילי ההליכה נרצה למקם צמחייה נמוכה שלא דורשת גיזום תכוף או שלא נמקם עץ גבוה מול חלון הבית כדי שלא יחסום את האור שנכנס פנימה.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
איך מקימים גינה חסכונית - מאמר מטעם שדות - עיצוב והקמת גינות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן