איך מקימים גינה חסכונית

כולם יודעים היום שריאות ירוקות בבית או בגינה מייצרות תחושה של שלווה ורגיעה. ולכן רבים מהפונים לעיצוב גינות, עושים זאת על מנת לשדרג את איכות החיים שלהם. 

עם זאת, הקמת גינה וטיפוחה עלולים לדרוש משאבי אנרגיה וכסף- מים להשקיה, דשן, ודברים נוספים שדורשים הוצאה כלכלית. במאמר הזה נציע דרכים להקמה של גינות חסכוניות במים ובתחזוקה. 

איך מקימים גינה חסכונית - חברת שדות גינון
איך מקימים גינה חסכונית - חברה של שדות גינון

מה הכוונה בגינה חסכונית? 

כאשר מתכננים גינה מראש, ניתן לעשות זאת כך שהיא תאפשר הנאה מכלל הייתרונות של גינה ביתית אך בד בבד תחסוך מכם הוצאות כלכליות מיותרות. 

התכונות הכי חשובות שיש לגייס לצורך תכנון גינה חסכונית הן תושייה ויצירתיות. תכונות אלו יאפשרות להנות מהתהליך של מציאת פתרונות ייחודיים, התואמים את הצרכים שלכם ומצויים לרוב מתחת לאף. 

במדינה חמה כמו ישראל, אחת ההוצאות הבולטות בעיצוב והקמת גינות היא ההוצאה של ההשקייה, שממשיכה לאורך כל זמן תחזוקת הגינה. לכן, ניתן ורצוי לקחת את האלמנט הזה בחשבון כבר בשלב התכנון.

ההגדרה לגינה לחסכונית במים היא כזו שתדירות ההשקייה בה אינה גבוהה, ואם אנחנו רוצים להיכנס למספרים אז מדובר בהשקייה של עד מאה מ"ק בשנה לגינה בגודל של 150 מטר רבוע. 

איך מקימים גינה חסכונית

טיפים לפיתוח גינות ועיצוב גינות פרטיות חסכוניות במים

שלב התכנון

לפני תחילת ההקמה של הגינה, מומלץ לשבת ולבצע תכנון מוקפד, עליו יתבסס ההמשך. זהו שלב קריטי בו רצוי לערב את כל בני הבית על מנת שהתוצאות יתאימו לצרכים של כולם.

יתר על כן- אם תגיעו למבוי סתום בתכנון- תוכלו להיעזר במוחות נוספים על מנת לפתור את הקושי באופן יצירתי. 

דברים ששווה לשים עליהם דגש בשלב התכנון:

  • פריסת החצר, הפינות השונות והרהיטים השונים- מומלץ להתחיל דווקא ממיקום הפינות הגדולות שכוללות ריהוט גדול, שכן זה יהיה בעל ההשפעה הגדולה ביותר על עיצוב הגינה.
  • מטרת הגינה- נוי? ירק? אירוח? אולי גם וגם? 
  • חשוב לתכנן את מיקום השתילה כך שיהיה תואם גם לכמות השמש וגם לפריסה של הגינה- שיאפשר מעבר נוח לקטיף במידה ומדובר בגינת ירק או צמחי מאכל אחרים. 
  • האם הרהיטים שבהם תשתמשו הם עונתיים? היכן יאוחסנו כשהם לא בשימוש? 
  • איזורי צל הם משמעותיים לחיסכון במים. אנחנו ממליצים לתכנן את השתילה וההשקייה על פי איזורי שמש וצל. איזורי שמש ידרשו יותר השקיה מן הסתם מאשר אזורים מוצלים. 
איך מקימים גינה חסכונית - חברת שדות
איך מקימים גינה חסכונית - חברה של שדות

בחירת הצמחים

נסו לבחור צמחים שתואמים לאקלים הישראלי. צמחייה טרופית למשל נראית מאוד יפה, אך דורשת השקייה מרובה, וכן השקעה בטיפוח, שכן לא כל הצמחים הטרופיים נקלטים בקלות בכל מקום. לכן, צמחייה ים תיכונית תסייע בהוצאות על מים ותחזוקה. 

הצללה

להצללה של גינות פרטיות יש שני תפקידים חשובים: התפקיד הראשון הוא הברור מאליו והוא הענקת צל ליושבים בגינה.

מערכת הצללה איכותית (בין אם מבוססת על פרגולה, גזיבו, או צמחייה) תאפשר לכם לשבת בהנאה בגינה ולא לסבול מהשמש הקופחת.

התפקיד השני של ההצללה הוא הגנה על הצמחים וסיוע להקטנת כמות ההשקיה, שכן צמחים שנמצאים בצל יזדקקו לפחות מים בהשקיה. 

במידה ומדובר בהצללה מבוססת צמחים, אנחנו ממליצים לשים לב למיקום הענפים של העץ- הכיוונים אליו הם מתפרסים יסייעו לכם להבין באיזו זווית לשתול אותו ועל מה הוא יצל בהמשך.

מיקום הצמחייה על האדמה

אמנם זה לא אלמנט מובל מאליו, אבל חשוב להבין שלאדמה יש תפקיד משמעותי במניעת התאדות המים. אדמה עם חיפוי טוב, ששנעשה באופן מתוכנן ומבוקר, תתייבש יותר לאט ובכך תחסוך כספים על השקייה. חיפוי איכותי יאפשר גם חיסכון במי ההשקייה, אך גם חיסכון באנרגיה שמושקעת בעקירת עשבים שוטים שנוטים לצמוח בגינה. 

התכנון של פריסת הצמחייה ברחבי הגינה, צריך לקחת בחשבון את צורת הגדילה הצפויה לכל צמח ולהתאים אותה למיקום.

כך למשל, באיזורי שבילי ההליכה נעדיף למקם צמחייה נמוכה, שכן צמחייה גבוהה תדרוש משאבים על גיזום בתדירות גבוהה ותפריע להליכה. בנוסף, נרצה למקם את העצים רחוק מהחלונות על מנת שלא יחסמו את האור.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
איך מקימים גינה חסכונית - מאמר מטעם שדות - עיצוב והקמת גינות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן