גינות גג מעוצבות

גינות גג מעוצבות: הנקודות שהכי חשוב להכיר

גינון גגות הוא תחום אשר קיים מזה שנים רבות בכל העולם והופך לפופולארי יותר ויותר גם כאן אצלנו בישראל. שטח המחייה הצפוף מוביל לבחירות חכמות ויצירתיות והופך את הגגות לירוקים, נעימים לעין ולמרחבים שכיף לשהות בהם. גינות גג מעוצבות יהיו מכוסות באדמה, צמחים ואפילו עצים כשניסיון והבנת האפשרויות הן המפתח לגינה יוצאת דופן.

הכנסת צבע ירוק לגג מאפשרת ליהנות מאוויר נקי, מתחושה כפרית וביתית, גם כאשר מדובר במתחם עירוני. הגינון מתאים לבנייני מגורים, מסחר ואפילו על גבי מפעלים כשאפשרויות הגינון רבות וכל שצריך הוא רצון טוב, הבנה הנדסית כך שהגינה לא תפגע או תיפגע מהמבנה וחזון.

מאמר בנושא - גינות גג מעוצבות - שדות - עיצוב והקמת גינות
מאמר גינות גג מעוצבות - שדות - עיצוב והקמת גינות

היתרונות של גינות גג מעוצבות

ישנן סיבות רבות להפוך את הגג למקום מעוצב. למעשה, מעצב גינות יכול להפוך כל מרחב לייחודי וכשמדובר על גג המבנה התוצאה יכולה להיות מפתיעה במיוחד. גינה על הגג מנצלת את החלל בצורה המיטבית. היא הופכת אותו לנעים לעין, לירוק ומשלימה את החלקים הריקים שבו בצמחייה ואלמנטים יפיפיים. בתכנון נכון אפשר ליצור פרטיות כך שגם בניין במרכז העיר ייראה מבודד.

על ידי שימוש בפתרונות מתאימים הגג יכול להפוך לידידותי לסביבה, להפחית את החשיפה לשמש החמה וכל זאת בלי לדאוג ממזיקים שעלולים להגיע למקום. הגג יכול להיות מקום מושלם לגידול פרחים, עצים נמוכים ואפילו גינת ירק. האפשרויות רבות ועתה כל שנותר הוא להגשים את החלום.

גינות גג מעוצבות – נקודת ההתחלה

אפשר לעצב את הגג בצורות שונות כאשר הדבר הראשון שחשוב להתייחס אליו הוא המבנה. יש לזכור כי הוספת אדמה ועצים יכולה להכביד על הבניין ולכן אם המטרה היא ליצור מרחב ירוק לחלוטין יש להתייעץ עם גורם הנדסי שיבצע את החישובים הנדרשים. כמובן, לצד הדרישות ההנדסיות יש להגדיר את החלום והמטרה של העיצוב כשלפעמים החלום כולל גג שכל כולו ירוק ולעתים המטרה היא ליצור מספר נקודות ירוקות ובהתאם לכך יש להתייעץ עם איש מקצוע.

אפשר להשיג גינות גג מעוצבות על ידי הבאת אדמה שתהיה על הגג (לאחר חיפוי מתאים) ואפשר להשתמש במכלים ואלמנטים מוגבהים שישמשו כבסיס לשתילה. למעשה האפשרויות בלתי נגמרות ועם מעט יצירתיות ניתן להביא שלל פריטים וליצור מרחב צבעוני מרשים למראה ולשהות. בין אם המטרה היא ליצור גינת גג אישית או על מבנה משותף יש להתחיל בהבנת האפשרויות ההנדסיות ולהגדיר את השאיפות האישיות למקום.

מאמר מקצועי בנושא - גינות גג מעוצבות - שדות - עיצוב והקמת גינות
מאמר מקצועי - גינות גג מעוצבות - שדות - עיצוב והקמת גינות

מרעיון לביצוע

לאחר יצירת החזון לגג אפשר להתחיל להפוך את החלום למציאות כאשר לכל אורך הדרך יש להתחשב במה שיכול להיראות כמגבלה. בהתאם לחוקים במקום ולמגבלות ההנדסיות נביא אדמה, מכלים, רהיטים ואלמנטים שיהפכו את הגג למרחב מעוצב יוצא דופן. ההובלה יכולה להתבצע במעלית או באמצעות מנוף כשהחלטה זו תלויה במקום עצמו בהתייחסות גם לכללי בטיחות וכללי הבניין.

ברגע שהבאנו את כל הכלים הנדרשים, אדמה, צמחים ואת האביזרים הנלווים נתחיל לעצב את הגג. לאורך הדרך נחשוב על שלמות הבניין ונדאג שלא להפעיל עומסים שעלולים לפגוע בו. נשתול צמחים באופן שגם במקרה של רוח לא יעופו ולא יפגעו בבניין או בעוברי אורח תחתיו. ניצור פרטיות, נוסיף אלמנטים של הצללה אם יש צורך ונדאג לפרטים הקטנים ביותר כולל אזורי אחסון כך שהגג לא רק ייראה יפה אלא גם יהיה פרקטי ומסודר.

טיפוח וטיפול בגינות גג מעוצבות

כשאנחנו מתחילים תהליך של תכנון גינות גג אנחנו חושבים גם על היום שאחרי. היום בו כבר לא יהיה גנן או מעצב והגינה תהיה בידיים של בעלי הבית או המבנה. ברור כי אפשר ואף רצוי להזמין שירותי גינון לצורך גיזום, הוספת צמחים, בדיקה של הגינה וכל פרט אחר שנדרש אך ביום יום הטיפול יהיה באחריות בעלי המקום.

לכן, כדאי מאד לתכנן גינה שיהיה קל לטפל בה ובמקרה של שילוב צמחים שדורשים מים באופן קבוע לחשוב גם על מערכת השקיה. אפשר לבצע מספר פעולות גם ללא עזרה כמו ניקיון הגינה כולל ניקיון העלים שנשרו, גיזום קל של הצמחים (עם הוראות מראש כיצד לעשות זאת) וכמובן להשקות את הצמחים לפי ההוראות. במקרה של רצון להוסיף צמחים ואדמה כדאי להתייעץ עם מעצב גינות ועם גורמים הנדסיים על פי הצורך.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
גינות גג מעוצבות - שדות - עיצוב והקמת גינות

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן