8 עצים מומלצים לגינה פרטית

הגינה היא חלק בלתי נפרד מהמרחב הפרטי והשקעה בה זהה להשקעה בתוך הבית. ממחשבה על מראה הכניסה ועד השבילים והחצר האחורית, כל פרט חשוב. כאן בדיוק כדאי לבחון אילו עצים מומלצים לגינה פרטית ולהבין מה הדרישה של כל עץ.

כדאי לזכור כי הגינה משקפת את ההעדפות האישיות והאסתטיות של בני הבית. הצמחים השונים צריכים להתאים לרצונות שעולים אך גם לסביבה ולהיות פרקטיים. העצים יכולים להיות קטנים או גדולים, עצי פרי ועצים ירוקי עד ובמאמר זה נבצע סריקה וניתן המלצות לאזורים שונים בארץ, כיווני שמש ולגינות בסדרי גודל משתנים.

באנר עצים מומלצים לגינה פרטית

עצים מומלצים לגינה פרטית לפי גודל, תחזוקה ועונתיות

אנחנו יכולים להסתכל על רשימת עצים גדולה ולהתרשם מהמראה שלהם אך כשאנחנו באים לבצע את הבחירה עלינו להתחשב בגורמים כמו גודל העץ והגינה, הנראות שלהם, עבודות התחזוקה שנדרשות כדי לשמור על יופיים ולשלב בין עצים עונתיים לבין ירוקי עד. 

עיצוב גינות מתייחס למכלול המרחב כולל כל הצמחים ושאר האלמנטים כמו טרסה, שבילים, תאורה ואפילו ריהוט גינה.
כשאנחנו מסתכלים על העצים הנבחרים אנחנו רוצים לחלק אותם למספר קטגוריות ולשלב אותם בגינה בצורה האופטימלית. לכל אורך השנה נרצה ליהנות מגינה ירוקה, בכניסה נרצה עצים מרשימים בעלי נוכחות כך שיהיו גבוהים או רחבים ולפי ההעדפה שלנו נוכל לבחור בעצי פרי אהובים עלינו (כאן כל בעלי בית יבחרו פירות אחרים שאהובים עליהם).

שיחים ועצים ארץ ישראלים שנשתלו בפרויקט הקמת גינה בקיסריה

עצים נשירים לגינה

עצים נשירים ישתלבו כחלק בלתי נפרד מהמרחב החיצוני שלנו. כשאנחנו חושבים על תכנון גינה פרטית נפעל לשלב בין העצים הנשירים לבין ירוקי העד. העצים הנשירים אמנם נותנים לנו פריחה רק בחלק של השנה ולעתים נדרש טיפול וטיפוח האזור לאחר שהעלים נושרים אך התמורה גבוהה עם מראה שעושה חשק לצאת החוצה. בטבלה הבאה אנחנו יכולים לראות דוגמאות לעצים נשירים שיכולים להשתלב באזורים שונים בארץ:

שם העץמאפייני העץמידע נוסף
כליל חורשעץ בגובה בינוני, צמרתו מעוגלת והפריחה החורפית שלו מרשימה בצבעי ורוד ולבן.עץ חסכוני במים, מתאים לאזורים קרירים הנחשב לקל לטיפול וטיפוח.
רימון מצויקטן יחסית, בעל שלכת צהובה ופרי אדום גדול ומרשים. יכול להתאים גם לגינות קטנות.עץ-שיח נשיר, פירות יפיפיים שיש לעטוף כדי ליהנות מהם.
לגסטרמיה הודיתעץ שנחשב בגודלו לבינוני-קטן בעל צמרת מעוגלת. הפריחה מופיעה בקיץ בצבעי סגול, ארגמן ולבן.העץ נחשב לחסכוני במים כשיש לשים לב לבחור בזני כלאיים העמידים בפני קימחון.
תות לבןהעץ מגיע בזן נקבי עם פרי וזן זכרי ללא פרי. בעל מראה מרשים, שלכת צהובה ושלד ענפים רחב.עץ חסכוני במים הנותן פריחה בעונת האביב. קצב גידול מהיר עם עמידות גבוהה בכל תנאי מזג האוויר והתאמה לכל הארץ.
תכנון גינות - עץ ופרחים אדומים בגינה

עצים ירוקי עד

עצים ירוקי עד מביאים יתרון בולט של צבעוניות לכל אורך השנה ותחושה של חיות בגינה. ישנם סוגים רבים של עצים אשר שונים זה מזה בגודל, בצריכת המים, באזור בו הם גדלים במיטבם ובעבודות התחזוקה שנדרשות כדי לשמור על היופי שלהם. בטבלה הבאה אפשר לראות דוגמאות לעצים ירוקי עד שנרצה לחשוב עליהם בעת עיצוב גינות בבית פרטי:

שם העץמאפייני העץמידע נוסף
אדר סוריקצב הצמיחה איטי יחסית. הפריחה בצבעי צהבהב וירקרק מופיעה בין החודשים מרץ למאי.חסכוני במים, עמיד בפני מחלות ומזיקים. אך דורש עבודות תחזוקה ודילול.
קטלב משונן או מצויצמח בינוני בעל צמרת עגולה עם פריחה מרשימה לבנה בעונת האביב. פרי חמוץ מתוק.מתאים לאזורים הרריים, ירוק לאורך כל ימות השנה אך פריחתו עונתית וצמיחתו יכולה להיות איטית יחסית.
כרבל לבידגזע בצבעים אפרפרים עם עלווה ירוקה-אפורה. זהו עץ רגיש יחסית למחלות, מזיקים אך הוא עמיד בפני קרה ושרב.נחשב לעץ בגודל בינוני בעל תוחלת חיים לא ארוכה במיוחד ועם קצב גדילה איטי. מתאים לאזורים שאינם הרים גבוהים.
עצי הדרבתוך קטגוריה זו נכנסים מינים רבים כולל מנדרינה, מיני תפוז, לימון, אשכולית ועצים נוספים. מאופיינים בצמרת מעוגלת, פריחה לבנה, עלווה ירוקה ופרי אכיל. מתאימים מאד לגינות קטנות.
זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
שיחים ועצים ארץ ישראלים שנשתלו בפרויקט הקמת גינה בקיסריה

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן