עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא

עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא: שיטות עבודה מומלצות לשימוש בחומרים ממוחזרים ועוד

התחממות גלובאלית, גזי חממה, מחזור – היום כולם יודעים ששמירה על ערכי הסביבה היא הכרחית לקיומו של הכדור עליו אנו חיים. הגינה היא מקום שבו אפשר לתרום לסביבה, למחזר ואף לחנך את הדור הבא וכל זה בלי לוותר על אסתטיקה, יצירתיות וטעם אישי. ישנן שיטות וגישות שונות לגינון בר-קיימא וכדאי לכל חובב גינון להכיר וללמוד אותן.

 גינה בת-קיימא היא גינה שעושה שימוש בשיטות מתקדמות של מחזור מים, שימוש בחומרים ממוחזרים ושמירה על עקרונות של איזון עם הטבע תוך מזעור הפגיעה במשאבים ובסביבה למינימום האפשרי. מי שבוחר להקים גינה בת-קיימא הוא מי שמבין שהאדם אינו הערך המרכזי בעולם, ושצריך להתחשב בערכי הטבע הקיימים מסביבנו בעולם ולא לפגוע בהם רק בשביל צרכיו של האדם. עיצוב של גינה עם חומרים ברי קיימא אינה מחייבת להוריד את הציפיות בנוגע למראה הגינה או להתפשר על הטעם האישי. כיום יש שיטות מתקדמות ומגוונות לעצב גינות מסוגננות ויפהפיות שמצליחות להשתלב בטבעיות במארג האקולוגי של סביבתן.

עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא - חברה של שדות
עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא - חברת שדות גינון

העקרונות הבסיסיים של גינון בר קיימא

בבסיס המגמה לגינון בר קיימא שוכנת הדאגה לאיכות הסביבה והשאיפה למזער ככל האפשר את נזקי האדם בעולם. אם בעבר גנים רחבי ידיים שמאגדים בתוכם צמחים אקזוטיים מרחבי העולם היו סמל סטטוס של אצילים ובני מלוכה, היום הגישה הרבה יותר אקולוגית. גנים ברי קיימא הם גנים שמבוססים קודם כל על צמחייה מקומית. בנוסף, מערכות המים וההשקיה בגנים ברי קיימא מתחשבות בנתונים הטבעיים. השאיפה היא לצמצם ככל האפשר את ההשקיה המלאכותית, ולהתבסס במידה רבה על מי גשמים ולחות שנמצאת בקרקע. צמצום התערבות האדם כוללת גם דישון טבעי והימנעות מחומרי הדברה, יצירת תנאים שמתאימים לבעלי חיים מקומיים להנות מהגינה וליצור תא אקולוגי טבעי שבו יש יחסי גומלין מיטיבים בין האדמה, בעלי החיים, הצומח והאדם.

מחזור פסולת של גינה בת קיימא

גזם, עלים, עשבים שוטים – כל אלה נחשבים לפסולת שגינה סטנדרטית מייצרת בכמויות לא מבוטלות על בסיס קבוע. בגינון בר קיימא יש שאיפה לצמצם את יצירת הפסולת וליצור מערכת סגורה שמזינה את עצמה. את הפסולת האורגנית שנוצרת בעת תחזוקת הגינה מכיסוח הדשא או גיזום שיחים ועצים אפשר לאסוף למיכלי קומפוסט ולתת להם להתפרק לאיטם לדשן עשיר. כך במקום להשתמש במשאבים חדשים ולקנות דשן יקר, וגם לזרוק פסולת שמקורה בגינה אחרי פעולות תחזוקה – אתם מרוויחים שתי ציפורים במכה אחת, חוסכים כסף ושומרים על הסביבה.

אלמנטים עיצוביים מחומרים ממוחזרים

אם אתם רוצים לעצב גינה ששומרת על עקרונות ירוקים של איכות הסביבה זה לא אומר שאתם צריכים לוותר על העקרונות או הטעם העיצובי האישי שלכם. אחרי שבחרתם צמחים שמתאימים למזג האוויר הטבעי וצמצמתם בכך את המשאבים שצריך "לבזבז" כדי לתחזק את הגינה, אתם יכולים להתפנות לעיצוב יותר נועז. פסלים, מעקות, מסלעות, מזרקות, כדים ועציצים – כל אלה מוסיפים המון לגינה, ובגינה ברת קיימא נשתדל שהם יהיו מחומרים ממוחזרים. אפשר ליצור אלמנטים יפהפיים מעיסת נייר, מבקבוקים ממוחזרים, מזכוכיות, פלסטיק, פקקים ועוד. כדאי להיעזר באיש מקצוע, כיוון שמדובר בעבודה שדורשת ידע וניסיון. אפשר כמובן גם לעשות לבד, ולהתמקצע תוך כדי עבודה.

להזמין לגינה את עולם החי

בגינה אקולוגית אנחנו רוצים ליצור יחסי גומלין כדי שהגינה שלנו תהיה חלק בלתי נפרד מהמערכת האקולוגית הטבעית בסביבה. אתם יכולים לשלב מתקני האכלה לציפורים, ואף מתקנים שמעודדים קינון בגינה שלכם. אפשר גם לשמור אזור עם עשבייה גבוהה שבו חרקים, זוחלים ומכרסמים יוכלו לחיות. באזור הישיבה, אם אתם רוצים להרחיק יתושים ומזיקים אל תשמשו בהדברה או שיטות שקוטלות את החרקים, אלא העדיפו אבוקה או נר דוחה יתושים. הוסיפו תיבת עץ מותאמת למשיכת פרפרים – תיבה סגורה עם מכסה בצבע בוהק תמשוך אליה פרפרים אם תוצב במקום מתאים. כדאי לבחור מקום שנמצא חלק מהזמן בשמש (אבל לא כל הזמן) והוא סמוך לפרחים שפורחים לאורך כל השנה או רובה. אם תמקמו את התיבה במקום מעט גבוה מעל הקרקע, בערך בגובה העיניים שלכם, פרפרים יבקרו את הפרחים במהלך היום ויכנסו לנוח בתיבה במהלך הלילה.

עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא - חברה של שדות גינון
עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא - חברת שדות

פינות ישיבה מחומרים ממוחזרים

גם אזורים בגינה שנועדו למנוחת האדם יכולים להיות יותר אקולוגיים ולהשתלב בסביבה הטבעית. את פינות הישיבה למשל אפשר להקים מחומרים ממוחזרים מגוונים. פלסטיק ממוחזר, שילוב של עץ, נייר, זכוכית ועוד. ככל שתבחרו חומרים שמתאימים לצמחים הטבעיים של הסביבה ושל הגינה שלכם, כך אתם מקטינים את ההתערבות שלכם בטבע והטבע יחזיר לכם על זה אהבה. וכמובן אפשר להשתמש בריהוט גן מעץ ממוחזר, או מחומרים טבעיים שישתלבו במערכת האקולוגית שבניתם.

מערכת השקיה חכמה

תכנון גינה מקדים יאפשר להסתמך על המשקעים הטבעיים שיספקו את מירב צרכי הצומח בגינה. שימוש בתעלות, כיסוי קרקע טבעי שמקטין את הקרינה שפוגעת בקרקע ואת האידוי, הם חלק מהדרכים שיפחיתו את הצורך בהשקיה מלאכותית. טפטפות עדיפות על פני השקיה עם צינור או ממטרות. תכנון של מדרון טבעי יאפשר זרימת מים מתחת לפני הקרקע וניצול טוב יותר של כל טיפה.

לסיכום, גינה אקולוגית בת-קיימא יכולה לשלב בתוכה אלמנטים רבים שיאפשרו לכם להיות חלק מהטבע, בגינה הפרטית שלכם. אם תתכננו אותה נכון, גינה כזאת תהיה גם זולה יותר לתחזוקה, וגם יפה ומיוחדת, והיא תסב לכם הנאה רבה.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
עיצוב גינה עם חומרים ברי קיימא - מחברת שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

שירותינו כוללים

תוכן עניינים
דילוג לתוכן