כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה

תהליך הקמת גינה טומן בחובו החלטות רבות. מההחלטות הגדולות של תכנון המרחב ובחירת אלמנטים שיהיו בה, ועד להחלטות הכי קטנות כמו איזה צבע של כלניות ישלוט בערוגה הימנית מאחור. אחת הבחירות המשמעותיות בעת הקמת גינה חדשה היא בחירת סוג הדשא – רגיל או סינטטי. להחלטה זו תהיה השפעה של תקציב, של שעות השקעה בגינה, טיפול ותיחזוק, וגם על השימוש היום יומי בגינה. למרות הפופולריות הרבה שצבר הדשא הסינטטי, לדשא טבעי ישנם יתרונות מפליגים שהופכים אותו לבחירה נבונה.

כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה משדות גינון
כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה - שדות

בעבר דשא רגיל היה האופציה היחידה להקמת מדשאה בגינה. הדשא הסינטטי החל להיכנס לשימוש ביתי בשנות ה-90 והפופולריות שלו הלכה וגברה עם השנים. כיום אפשר לראות אותו בשימוש נרחב בגינות פרטיות וציבוריות ויש רבים שתופסים אותו כפתרון זול, ידידותי לסביבה ונעים לשימוש. עם זאת, אחרי שנים של שימוש בדשא סינטטי הולכת וגוברת הדעה שישנה עדיפות משמעותית של דשא רגיל על פני הדשא הסינטטי. הדשא הרגיל נושא בחובו יתרונות כבדי משקל מבחינה אקולוגית, מבחינת נוחות השימוש, המראה והאסתטיקה וכן מבחינה בריאותית. בעולם שבו הפלסטיק הולך ונזנח והמוצרים הטבעיים מקבלים עדיפות ברורה, הדשא לא נשאר מאחור. אז מה היתרונות של הדשא הטבעי על פני דשא סינטטי? קראו על כל היתרונות במאמר זה.

לפרטים נוספים על עיצוב גינות בבית פרטי >>>

מהם היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה

יתרון מספר 1: אקולוגיה

אנחנו חיים בתקופה שבה שטחים ירוקים הולכים ומתמעטים בכל מקום ובכל מדינה. בארץ הריאות הירוקות מצטמצמות והארץ מתכסה בטון ומלט, ממש כמו בשירו של נתן אלתרמן. אלתרמן אמנם כתב את שירו בתקופה שבה הטבע לא היה חסר בארץ, והוא ראה את לבוש הבטון והמלט כאידיאל שיש לשאוף אליו. היום, כאשר הטבע מצטמצם, הבטון והמלט מאיימים על עצם קיומנו. בעוד שבני האדם צורכים חמצן ופולטים פחמן דו-חמצני, צמחים יודעים לעשות בדיוק את התהליך ההפוך – לצרוך פחמן דו-חמצני ולפלוט חמצן. דשא רגיל, אם כן, תורם לאיכות הסביבה, פולט חמצן בתהליך הפוטוסינתזה ותורם למאזן האקולוגי. את זה דשא סינטטי לא יכול להחליף.

יתרון מספר 2: טמפרטורה

דשא סינטטי מנסה לדמות דשא אמיתי על ידי תפירה של סיבים למשטח במרחקים מסוימים, וכן על ידי החדרה של צבע ירוק לחומר הסינטטי (שהוא בעצם סוג של פלסטיק) בעת הייצור. עם זאת, הדשא הסינטטי אינו יכול לחקות את אופן הצמיחה של הדשא, וכך הוא מאבד יתרון גדול שיש לדשא הרגיל והוא הקרירות שהוא מייצר. הדשא הרגיל מקרר את הסביבה בכמה מעלות, ובארץ חמה כמו שלנו זה יתרון משמעותי. הדשא מכיל מים וכשחם הוא מאדה את המים, וכתוצאה מזה מתקרר, בדומה לתהליך של הזעה אצלנו, בני האדם. כמו כן, יש לו שורשים עמוקים שמגיעים אל שכבת קרקע קרירה ולחה, ובעזרתם הדשא יכול להתקרר. לבסוף, הצבע של הדשא ופני השטח שלו מתוכננים כך שהם דוחים את הקרינה המחממת של קרני השמש. לעומתו, הדשא הסינטטי עושה דווקא את ההפך – הוא סופח את הקרינה של השמש ולכן נוטה להתחמם ולחמם את הסביבה. סוגים מסוימים של דשא סינטטי יכולים ממש לדהות או לשנות את צורתם בשמש הקופחת הישראלית, כך שלא רק שהם לא מקררים את הסביבה, הם אפילו מחממים אותה, וגם נהרסים מהחום בעצמם. כיום, שיקול זה מהווה משקל משמעותי בכל תהליך של תכנון גינה שנעשה עוד לפני שלב ההקמה.

יתרון מספר 3: אוויר נקי יותר

מלבד היתרונות של קליטת פחמן דו חמצני ופליטת חמצן, לדשא רגיל יש עוד יתרון שמשפיע על איכות האוויר שלנו, והוא היכולת שלו לספוג חלקיקי אבק וזיהום ובכך לפעול כמו מסנן אוויר טבעי. כל מי שרץ בפארקים או לצד שטחים פתוחים מכיר את התחושה הזאת של האוויר הנקי שנכנס לריאות יותר בקלות. לא סתם אנשים מעדיפים לעשות ספורט במקומות עם דשא טבעי. האוויר המסונן מחלקיקים בריא יותר לגוף ומקל על הנשימה. דשא סינטטי לא מסוגל לעשות זאת, כמובן, ולעתים אפילו פולט בעצמו ריחות וחלקיקים לא נעימים שהופכים את הנשימה לידו לכבדה ולא נעימה.

כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה של שדות גינון
כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה - של שדות

יתרון מספר 4: מראה ותחושה

הדשא הסינטטי מיוצר באופן שמנסה לחקות בכל האמצעים את המראה של הדשא הטבעי. אבל אין ספק שהוא אינו יכול לחקות את המראה הנעים והמרגיע של משטח דשא טבעי, או את הריח המשכר שלו. מעבר לכך, התחושה שיש למי שיושב על דשא רגיל נעימה יותר מאשר לישיבה על דשא סינטטי. התחושה הזאת עוד יותר חשובה כשמדובר בדשא שעליו לא רק יושבים אלא גם משתוללים, מתאמנים, רצים, מתגלגלים וגם נופלים. נפילה על דשא סינטטי תהיה כואבת, תיצור שפשופים ואף כוויות כתוצאה מהחיכוך של העור על החומר הסינטטי, ולעתים קרובות גם תייצר זיהום ותגובה דלקתית. לעומת זאת, נפילה על דשא רגיל היא רכה יותר, ובזכות המצע הרך הטבעי, לעתים קרובות נבלמת ואינה מסתיימת בפציעה כלל. אפילו מגרשי כדורגל מקצועיים זכו לביקורת רבה כאשר עברו לדשא סינטטי בשל ההשפעה שלו על מספר וחומרת הפציעות של השחקנים, ולכן רוב מוחלט של מגרשי הכדורגל המקצועיים בעולם עשויים מדשא רגיל.

יתרון מספר 5: בית גידול טבעי

דשא טבעי מהווה ריאה ירוקה בעולם שבו צמחים הולכים ומתמעטים, והוא משמש כבית גידול לחרקים, תולעים, זוחלים ואפילו יונקים קטנים נהנים ממנו. בעלי כלבים וחתולים יודעים שהם לא פעם ייהנו מלעיסה של דשא שמסייעת להם בתהליכי עיכול. בית הגידול שנוצר בדשא הטבעי חשוב במיוחד משום שהוא תורם לאיזון האקולוגי ולאיכות הסביבה. תולעים, למשל, מתחחים את הקרקע ומטייבים אותה, וכך הופכים אותה לטובה יותר גם עבור צמחים אחרים שיש לכם בגינה. חרקים שונים שחיים בדשא נחוצים לגינה שלכם להאבקה של פרחים ועצים, כדי שיפרחו, יתנו פירות וגם יתרבו.

לסיכום, הדשא הטבעי מהווה משטח בריא, נעים, קריר ובעל ריח טוב, הוא תורם לסביבה ונעים למשתמשים בו בין אם לישיבה עליו ובין אם למשחק ואימונים. בשל כל הסיבות הללו, הדשא הטבעי מהווה בחירה נהדרת לכל מי שרוצה להקים גינה נעימה, טבעית, שמשתלבת היטב בסביבה.

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

זאב דיאמנט, "שדות - עיצוב והקמת גינות"

בוגר הפקולטה לחקלאות ברחובות בעל ניסיון של מעל 20 שנה בהקמה ועיצוב גינות.

אני מאמין שגינה שמעוצבת היטב ובקפידה היא גינה שמזמינה אותך לצאת החוצה מהבית, לגלות כל פעם מחדש הפתעות המתחלפות עם עונות השנה.

האם המאמר עזר לך להבין את הנושא?
כל היתרונות של דשא רגיל על דשא סינטטי בהקמת גינה חדשה - מחברת שדות גינון

עוזרים לכם להגשים חלום!

לשיחת ייעוץ ללא עלות, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

דילוג לתוכן