למה זה כל כך חשוב לתכנן גינה בשלב מוקדם?‏

תכנון ובנייה של בית הוא תהליך ארוך ומורכב, המכיל אינספור שלבים ותחומים שונים להם יש לתת את הדעת. בעוד בשלב התכנון והעיבוד הראשוני של השטח (כמו גם שלבים ראשונים בבניית הבית דוגמת הנחת יסודות ובניית שלד) נוטים רבים מהאנשים (והקבלנים) להתמקד בשלבים חשובים אלו ולהזניח את כל מה שנראה כאילו "יכול לחכות" עד לשלבי סיום הבית, בפועל עדיף ביותר לתת את הדעת ולהתייחס גם לתכנון ועיצוב הגינה כבר בשלבים אלו, כמה שיותר מוקדם. מדוע חשוב ומומלץ כל כך לתכנן את הגינה כבר בשלבים מוקדמים של בניית הבית? כיצד ניתן ומומלץ לעשות זאת, במיוחד בתקופה בה עסוקים בדברים חשובים ומרכזיים רבים כמו שלבי בניית הבית?

תכנית בניה לגינה מעוצבת בבית פרטי

מדוע חשוב לתכנן את הגינה כבר בשלב מוקדם ככל האפשר? סיבות עיקריות

מהן הסיבות, אם כן, להמלצה הגורפת אותה תקבלו מאינספור מעצבי גינות ואדריכלי נוף מנוסים לתכנן את הגינה באופן יסודי ומפורט בשלב מוקדם ככל הניתן, אם אפשרי עוד בשלב התכנון של הבית עצמו?

ובכן, אחת הסיבות העיקריות והמרכזיות בהקשר זה היא סיבה כלכלית. האופן בו מנהלים אנשים את תהליך בניית הבית שלהם עשוי לקבוע את גובה ההוצאה הכללית לה יידרשו, ולשנות אותה בעשרות ואף מאות אלפי שקלים (בבתים גדולים ובתי יוקרה בפרט עשוי להתקבל חיסכון אף של סכומים גבוהים עוד יותר…). למעשה, שילוב של מעצב גינות כבר משלבים מוקדמים ככל הניתן עשוי לחסוך עבורכם כסף רב ואינספור הוצאות מיותרות, ולמעשה מדובר במצבים כמעט וודאיים – אינספור אנשים כבר חוו על בשרם עד כמה יכולות הוצאות עיצוב והקמת הגינה שלהם להתנפח מעל ומעבר לצורך, רק בגלל שלבים לא נכונים בתכנון.

כאשר בונים ומקימים תשתיות שונות של הבית והשטח, למשל, ומקבעים קירות ואזורים בנויים מסוימים, פעמים רבות מתגלה רק בשלב מאוחר יותר כי צריכים היינו להקדים ולעשות פעולות מסוימות עבור עיצוב הגינה, אשר עכשיו יהיו הרבה יותר קשות, מסורבלות ויקרות לעשייה. דוגמה טובה לכך היא הנחה של תשתיות חשמל ומים מתחת לאדמה – במידה ולא מתכננים את הגינה לפרטי פרטים עוד בשלבים הראשוניים בהם חופרים בשטח ומניחים בו תשתיות, ייתכן בהחלט כי ניאלץ לבצע חפירות נוספות ומיותרות בשלב מאוחר יותר, חפירות מהן יכולים היינו להימנע, ואשר יעלו לנו לא מעט כסף.

לא חסרות דוגמאות נוספות לפעולות כפולות ו/או מיותרות שיעלו הון תועפות, מהן ניתן להימנע לחלוטין במידה ומשלבים תכנון גינה מקצועי כבר מההתחלה.

מלבד ההיבט הכספי של מצב בו אנו נדרשים לעבודה כפולה (או כזו אשר שלביה אינם מתוכננים באופן אופטימאלי) בתכנון ובניית הבית והגינה, קיימות גם השלכות "מקצועיות" שונות. הקמת גינה אשר אינה מתוכננת בזמן מבחינת תהליכי הבנייה וההקמה של הבית תיתקל בקשיים מקצועיים, טכניים אסתטיים רבים, ותיאלץ להיעשות באופן בלתי אופטימאלי ותוך כדי פשרות רבות. במקרים רבים בהם לא תוכננה הגינה מבעוד מועד וכחלק מהתכנון המקורי של הבית נאלצו בעלי הבית לוותר בסופו של דבר לפחות על חלק ממה שרצו שיהיה בגינה שלהם, על אחת כמה וכמה כאשר מנסים לצמצם בהוצאות הכוללות ולא מעוניינים באותה עבודה כפולה ונוספת הנדרשת על מנת לפצות על התכנון המאוחר מדי.

כלומר, עבודה עם מעצב גינות כבר משלב התכנון לא רק שתסייע לחסוך בהוצאות עתידיות מיותרות ובהקמת גינה באופן המשתלם ביותר מבחינה כלכלית, אלא תאפשר לנו להקים את הגינה בה אנו באמת מעוניינים, על כלל האלמנטים הרצויים השונים, במקום שניאלץ להתפשר על כל מיני דברים כפיתוי על התכנון הלקוי…

הקמת גינה פרטית על בסיס תכנון מוקדם ותכנית בנייה

תכנון הגינה בשלב מוקדם – כיצד לעשות זאת נכון?

בהנחה כי השתכנענו בנוגע לחשיבות הרבה של תכנון גינה מוקדם, הן מבחינה כספית והן מבחינת האפשרות ליצור את הגינה שאנחנו באמת רוצים – מהי הדרך המומלצת או הנכונה לעשות זאת?

כפי שצוין לעיל, אחד הדברים החשובים ביותר בהקמת גינה, כמו גם בבנייה של הבית עצמו, היא לעבוד עם אנשי מקצוע מנוסים ומומלצים מהתחום, וזה נכון גם עבור עיצוב גינות. מעצב גינות מנוסה ומקצועי יידע בדיוק מה חשוב לתכנן מתי, על מה יש לשים דגש ולהתעכב כבר בשלבים הראשונים של תכנון הבית והשטח וכיצד נכון לשלב כל זאת במסגרת תהליך הבנייה של הבית עצמו.

מעצב גינות מקצועי גם יתאם ויעבוד מול הגורמים השונים האחראים על הקמת הבית עצמו, במקום שאתם תצטרכו לעשות זאת. התיאום בין הקבלנים ואנשי המקצוע אשר מפלסים ומיישרים את השטח, מניחים את היסודות או בונים את השלד של הבית, למשל, לבין מי שאחראי על הגינה ועל התשתיות הנחוצות עבורה, צריך להיות תיאום מקצועי רציף ומפורט. תיאום המתבצע בין אנשי מקצוע, ולא מוטל על בעלי הבית אשר אינם מבינים (או צריכים להבין) דבר וחצי דבר בכל הנוגע לנושאים אלו. מעצב הגינות יהיה ה"נציג" של האינטרסים שלכם בכל הנוגע לגינה ולחוץ הבית, ויוודא כי עבודת ההקמה והבנייה של הבית והשטח כולו תכלול כבר מההתחלה גם את הגינה ושטח החוץ, על מנת שהכל יוקם, ייבנה ויתקדם באופן אחיד ומתואם.

זה בסופו של דבר מה שיגרום לגינה להתאים לבית ולהיראות בדיוק כמו שחלמתם שהיא תיראה, ואף מעבר לכך…